Финансовото разузнаване проверява схеми за пране на пари в IT сектора, като за 2015 г. в ДАНС е постъпила информация за злоупотреби в размер на 2 млрд. лева.
Това съобщава в. "Сега", като се позовава на данни от годишния доклад на разузнаването.
Причината за засиления интерес на ДАНС в IT-сектора е, че в него "трудно се определя реалната пазарна стойност на предлаганите от компаниите услуги".
Сред схемите, разследвани от финансовото разузнаване, са т.нар. social engineering frauds, или измами, свързани с кражбата на лични данни, информация за банкови сметки и др., която се използва за източване на пари без знанието на потребителите.
Това обикновено става в чужбина, където данните се крадат чрез заразяване с вируси или фалшиви електронни съобщения, се казва в доклада. Откраднатите пари се превеждали по сметката на фирма в България. След получаване на сумата те се теглели на каса и се раздробявали на малки суми по сметките на други компании. Според информация, предоставена от Европол, впоследствие сумите тръгвали към Китай или Хонконг.
"При тях по-трудно се определя реалната пазарна стойност на дадената услуга, особено ако тя е в IT сектора, като именно липсата на икономическа логика е основен индикатор за засичане на средства, които са обект на изпиране", посочват още от ДАНС.
В доклада се посочва казус с българска компания, собственост на френски гражданин, с годишен оборот в размер на стотици хиляди евро. Част от него е свързана с търговия с мобилни телефони, софтуер и сървъри в сделки с фирми от Холандия и Белгия, чиито собственици са били оплетени в схеми с трафик на оръжие, укриване на данъци и пране на пари.
От справката на ДАНС не става ясно каква част от "изпраните" пари са конфискувани от държавата.