Мохамед Далил, който се самовзриви в баварския град Ансбах в неделя, е живял 3 месеца в приюта за бежанци в София и е получил статут на хуманитарна закрила от България.
По време на престоя му в страната той не е демонстрирал признаци на религиозна радикализация.
Това обяви председателят на Държавната агенция за бежанците Петя Първанова пред Нова ТВ.
Първанова обяви, че мъжът е интервюиран от служители на ДАНС, чието становище е основание за даване на хуманитарната закрила на Мохамед Далил.
Сириецът е влязъл в България през септември 2013 г., като статутът му е даден през декември 2013 г. Тогава той напуска общежитието в София и заминава извън България.
Той получава хуманитарна закрила, а не статут на бежанец, защото не отговаря на условията за такъв - т.е. няма данни той да е бил преследван в собствената си държава на основания пол, раса, религия, социална принадлежност.
През септември 2014 г. в ДАБ се получава писмо от германските миграционни власти с искане за депортация на Мохамед Далил обратно в България като държава на първа регистрация на мигранта.
Българските служби обаче отказват да приемат мъжа обратно, тъй като той вече има издаден статут - според регламента от Дъблин депортация може да се прави само на лица без закрила.
Първанова обяви, че в досието на сириеца няма данни за потенциална радикализация, намерения за самоубийство или агресия спрямо околните.
"Интервюистите са много добре обучени, те натрупаха опит точно през 2013-2015 г., тогава когато имаше безпрецедентен натиск върху България. Всички служители на ДАБ могат да разпознават подобни белези", каза тя.
Атентаторът от Ансбах е правил два опита да посегне на живота си в Германия и дори е лежал в психиатрична клиника за лечение. Разследването показа, че мъжът е симпатизирал на "Ислямска държава" и е организирал самоубийствения акт като опит "да отмъсти" на приемната си страна за това, че "убива мюсюлмани".