Част от помощите за деца вече ще се дават на отговорни родители, които се грижат „адекватно" за тях. Такива промени в Закона за семейните помощи прие днес правителството, като предстои да бъдат внесени за одобрение в Народното събрание.
Социалният министър Ивайло Калфин обясни, че така ще се стимулират най-вече родителите, които осиновяват деца. „Създават доста повече инструменти, които насърчават родителите да пращат децата си на училище - загубата на средства е доста по-значителна, отколкото сега, ако децата им не ходят на училище", допълни той.
Поправките, които в аванс бяха определени като атака срещу ромската общност, предвиждат по-голяма тежест на преценката на социалните работници при отпускане на помощите.
„Има девет вида плащания, свързани с майчинство и с деца. Родители, които изоставят децата си няма да получават такива помощи", коментира Калфин, който се надява Народното събрание да приеме поправките.
В момента много деца не могат да бъдат осиновени, тъй като родителите им официално не са се отказали от тях, но ги държат в дом, за да получават социални помощи за тях.
Новите текстове гарантират равнопоставеност на децата в семейството, както и на всички форми на отглеждане на децата - от лица със сключен брак, от съжителстващи лица и от самотни родители. Предлага се законът да влезе в сила от 1 юли 2015 г.
На 12 май Националният съвет за тристранно сътрудничество ще обсъди пакета от промени в пенсионната система. До момента няма пълен консенсус по предложенията за повишаване на пенсионната възраст и осигурителните вноски.