Регистрацията на партии и коалиции за местните избори започва на 2 септември. Това обявих на брифинг говорителят на Централната избирателна комисия - Александър Андреев.
Крайният срок за регистрацията е 13 септември. За да може един гражданин да се регистрира като кандидат, трябва да е живял не по-малко от 6 месеца преди датата на изборите в населеното място.
Това означава, че кандидатите трябва да имат най-малко 6 месеца постоянен или настоящ адрес на територията на република България.
Андреев посочи, че кандидатите трябва да са заявили своята уседналост най-късно на 26 април тази година.
От ЦИК уточниха още, че при местния вот няма да се разкриват избирателни секции в чужбина. Оттам припомниха и за измененията в закона за финансирането на партиите.
Вече се допуска финансиране на партии и коалиции само от юридически лица, еднолични търговци, както и от граждани на Европейския съюз. Забранени са анонимните дарения.
Всички суми за дарения над 1000 лева се превеждат задължително по банков път, а Сметната палата ще прави сравнение между размера на дарението и доходите на дарителя. Тя има право да изисква данни от НАП и от други институции.
По време на предизборната си кампания партиите ще могат да похарчат за агитация до максимум 8 млн. лева.
Кампанията за един кандидат за общински съветник не може да струва повече от 5000 лева. Лимитите за кметове на общини, райони и кметства варира от 25 000 до 1 млн. лева в зависимост от населеното място.
Предизборната кампания започва официално на 27 септември и приключва на 26 октомври. Местният вот е определен с указ на президента Румен Радев за 27 октомври.
Стана ясно и че възнаграждението за председател на секционна комисия ще възлиза на 100 лева.
За заместник-председател и секретар то ще е 90 лева, а за останалите членове на секционната комисия - по 80 лева.
Изплащането на възнагражденията ще стане след изборите.