На 1 декември отбелязваме Световния ден за борба със СПИН. Датата е определена през 1988 г. по инициатива на Световната здравна организация с цел да привлече общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи със заболяване.
И тази година Световният ден за борба срещу СПИН ще бъде отбелязан у нас с традиционното шествие в подкрепа на серопозитивните и в памет на жертвите на СПИН. Тази година денят минава под надслов „Промените се правят от общностите“.
Доброволците от столичната организация на БЧК, които организират проявата, канят гражданите да изразят своята съпричастност към борбата с болестта.
Шествието ще тръгне в 17:00 ч. от пл. "Св. Неделя", ще премине по бул."Витоша" и ще приключи на Моста на влюбените. Участниците ще оформят с плат и запалени свещи червената панделка - международния символ на анти-СПИН кампанията.
В подлеза на метростанция "Сердика" от 16:00 до 17:00 ч. младежите ще разиграват образователни игри, посветени на борбата с ХИВ/СПИН и ще раздават информационни здравни материали.
По данни на Глобалната програма по СПИН в света около 38 милиона души живеят с ХИВ/СПИН, като само през 2018 г. броят на новите случаи е 1.7 милиона. Повече от половината от всички нови инфекции са сред уязвими групи и техните партньори.
До края на 2018 г. близо 24 милиона лица, живеещи с ХИВ/СПИН, са получили лечение.
Според Програмата на ООН краят на ХИВ епидемията ще настъпи до 2030 г. Установено е, че към момента 5% от хората са медицински феномен - с вроден имунитет срещу вируса.
В България 97% от ХИВ-позитивните, които се следят от лекарите се подлагат на терапии и при над 90 на сто от тях вирусният товар е неоткриваем.