Министерски съвет даде ход на мащабната програма за енергийна ефективност, която ще осигури 1 млрд. лева публични средства за санирането на амортизираните панелни комплекси в цялата страна.
Финансирането ще стане чрез заем през Българската банка за развитие срещу държавна гаранция за 1 млрд. лева.
За одобряване на проектите е необходимо жилищната сграда да е проектирана преди април 1999 г., да има поне 36 самостоятелни апартамента, както и пълно съгласие от страна на собствениците, че желаят да участват в програмата.
Програмата ще предоставя финансова помощ на сдружения на собствениците (съставени от най-малко 67% от собствениците в сградата), които трябва да се включат в регистъра БУЛСТАТ и да подадат кандидатурата си пред съответната общинска администрация.
Договорът за целево финансиране се сключва между кмета на общината, областния управител и ББР.
Ремонтните дейности, които ще се заплатят по програмата за санирането, включват поставяне на изолация за стени и покрив, подмяна на дограма, основен ремонт на топлофикационните и вентилационните мрежи, изграждане на системи за енергия от ВЕИ (напр. соларни панели), ремонт на електрическата инсталация в общите части, възможност за газифициране и др.
Предложението за безплатна подмяна на старите асансьори със средствата за саниране не е одобрено.
а какво ще правим с остъклените балкони - 98% от тях незаконни... много сме щедри на приказки, но никой реално не си даде зор да помисли или поне да си представи като как ще се санират панелки по типов проект с толкова нетипични израстъци по тях като пристройки, надстройки, зазидани или остъклени тераси, частично и на места топлоизолирани апартаменти с подръчни средства и дограма от всякакъв вид и порядък
Да кажем, че беше крайно време. Само не знам дали ще стигнат парите.