Няма несъответствие по химичен показател естествен уран във водата от централното водоснабдяване на гр. Хасково при краен потребител.
Това съобщават от Министерството на здравеопазването, като цитират предварителните раезултати от пробите, анализирани в Националния център по радиобиология и радиационна защита.
В същото време, здравното министерство е разпоредило спиране на водовземните съоръжения в гр. Велинград и няколко околни села. В четири от тях - Св. Петка, Пашово, Грашево и махала Мечо Корито - подаването на питейна вода не е спряно заради липса на алтернативни източници, но са въведени ограничения за ползването й.
Продължава извършването на анализи за проследяване на показателите при краен потребител.
Министерството на здравеопазването препоръчва до приключване на проучването и отчитането на всички наблюдавани показатели водата от централното водоснабдяване в посочените населени места да не се използва за пиене и готвене. Няма ограничения при употребата й за хигиенни цели (къпане и миене).
"Уранът във водата не е онзи уран от Чернобил. Той не е радиоактивен, а е обикновен уран. Един от елементите в Менделеевата таблица. Естествено, в големи количества е канцерогенен. Но навсякъде го има в минимални количества", каза бившият здравен министър проф. Радослав Гайдарски в интервю за бТВ.
Той препоръча да се направи статистика на заболеваемостта на населението в местата с находища на уран, преди да се правят "изводи" за вредни последици за населението.
По-рано днес президентът Румен Радев упрекна здравните власти в умишлено премълчаване на информация за наднорменото наличие на уран в питейната вода и ги сравни със "синдром Чернобил". Разминаване с нормата е установено още през есента на 2016 г., но първите официални данни бяха оповестени едва преди дни.