При 60 минути закъснение на влака цялата сума, заплатена за билета, би трябвало да ни бъде възстановена. Това съобщава в-к "Труд", като уточнява, че подобно законодателство може да заработи чак през 2024 г.
Дотогава трябва да приемем регламент на Европейския съюз, който предвижда обезщетение на пътниците.
Заради липсата на достатъчно средства обаче, този регламент не може да бъде възприет веднага и ще може да бъде прилаган след около 5 години. Това е уточнено в Закона за железопътния транспорт, който вече е внесен в НС.
Измененията предвиждат, че ако влакът закъснее с час, пътникът ще може да избира дали да му бъде възстановена сумата за билета, да му бъде осигурен алтернативен маршрут или билетът да бъде презаверен за по-късна дата.
Железопътните предприятия могат да въведат и минимален праг, под който не се изплащат обезщетения. Очаква се този праг да е около 4 евро.
Обезщетението за стойността на билета би трябвало да бъде изплатено в рамките на месец след подаването на искането. То може обаче да бъде предоставено и под формата на ваучер или друга форма на услуга, но може да е и под формата на пари в брой.
Ако влакът закъснее над час, на пътниците трябва да се предлагат храни и напитки, хотел или друг вид настаняване. Трябва да бъде осигурен и транспорт между гарата и мястото за настаняване.
Всички тези правила ще станат валидни за всички държави членки на Евросъюза. Изключение прави България, както и Румъния, Словакия и Гърция, които отлагат приемането на регламента или поне на част от него.