До края на годината от задължителния имунизационен календар в България ще отпадне реимунизацията на деца на 11 години срещу туберколоза, както и едната ваксинация срещу пневмококова инфекция.
Това каза главният държавен инспектор д-р Ангел Кунчев като допълни, че препоръката е на Експертния съвет по имунопрофилактика. Д-р Кунчев уточни, че България е единствената страна в Европа, в която се правят пет ваксини срещу туберкулоза.
В някои европейски държави дори няма задължителна ваксина, тъй като нямат проблем със заболяването. Тук обаче то все още е проблем, въпреки че заболеваемостта е спаднала двойно за последните години.
През 2016-а беше премахната реимунизацията на 17-годишните, сега ще отпадне и тази за 11-годишните.
Предвижданията са през 2021-а да бъде въведена задължителна ваксина срещу варицела. За миналата година от дребна шарка са се разболели 26 хил. деца и 460 от тях са били хоспитализирани. Смъртните случаи са два.
В момента тази ваксинация се прави по желание на родителите и обикновено се поставя преди пътуване и се налага да бъде закупена от чужбина.
Д-р Кунчев каза още, че ще предложи държавата да покрива противогрипните ваксини за тези, които искат да се имунизират с тях. Идеята е първо ваксината да стане безплатна за българите над 65-годишна възраст.
Оказва се, че само в България тази имунизация се заплаща, въпреки че по последни данни всяка година в страната през зимния сезон около 5000 души умират от грип. Целта не е имунизацията да стане задължителна, но да бъде заплатена от държавата за всеки, който желае.
Според д-р Кунчев процентът на родители, който категорично отказват да ваксинират децата си, е около 0,7%. Той обаче допълни, че в интернет има твърде много невярна информация, която насажда страхове у родителите за евентуални последици от ваксините.