"Наборната военна служба трябва да е задължителна, защото младите мъже и жени придобиват качества, полезни за тях и за обществото", заяви днес в ефира на bTV заместник-председателят на ВМРО Ангел Джамбазки.
На въпрос на водещата дали самият той е бил в казарма обаче, той отговори, че не е служил, защото не е завършил висшето си образование по право навреме и то му е отнело общо 10 години.
Коментарът по този въпрос дойде като следствие от въпроса дали ВМРО ще подкрепи промените в Конституцията, предлагани от ГЕРБ, на което Джамбазки отговори, че това ще бъде така, ако управляващата партия от своя страна подкрепи и техните предложения, сред които задължително гласуване, образователен ценз и забрана на гей браковете.
"Няма как да се подпише празен чек", заяви още той.
Джамбазки коментира още, че не разбира радетелите за съдебна реформа.
"Това е тяхна единствена кауза от доста години. Те настояват тя да се случи през ВНС, а в момента, в който то им се предлага, те казват, че няма нужда. Малко гроздето е кисело в този случай, но това е техен избор", посочи Джамбазки.
По думите му не е важно колко са депутатите, а как се избират. Ето защо е важно за ВМРО те да не се избират с купен вот и "в махалите", както досега.
"Ние сме за задължително гласуване и образователен ценз", заяви той и подчерта, че би искал промените да са вписани в Конституцията, а не в Изборния кодекс, защото така се избягва опасността след това правителство да дойдат "либерали" и да променят текстовете.
На въпроса дали образователният ценз не е дискриминативен, Джамбазки отговори, че "няма никаква дискриминация в това да си грамотен, когато избираш".
"В края на краищата, за да може един човек да осъществява своето право, той трябва да го разбира, да знае, да е образован и да е грамотен, иначе гласът му се купува в махалата", коментира той.
Малко по-късно той подчерта, че от ВМРО предлагат държавата да насърчава "образованото и грамотното родителство, а не родителството в махалите."
На въпроса защо ВМРО настоява бракът да бъде записан в Конституцията като съюз между мъж и жена, при положение, че това така или иначе е така, Джамбазки коментира, че вижда заплаха в част от протестиращите, които искат това да се промени.
Ето защо със своето искане партията "закрепва положението".
"Само това, че отделяме време в това предаване на въпроса, означава, че има настроения това да се променя", заяви той по отношение на въпроса.
Той подчерта още, че гей браковете, сключени в чужбина, няма да имат никаква тежест в България.