Напълно според очакванията, законопроектът за закриването на спецсъда и спецпрокуратурата предизвика ожесточени дебати при гледането му на второ четене от пленарна зала в парламента.
Управляващите предлагат да бъдат закрити Специализираният наказателен съд, Апелативният специализиран наказателен съд и съответните специализирани прокуратури, като подкрепа има и сред четирите партии в коалицията. Оттам смятат, че създадените именно за борба с корупцията по висшите етажи съд и прокуратура не си си вършат работата.
Против са от ГЕРБ и и ДПС.
Ако промените бъдат приети, работещите в Специализирания съд и прокуратура, както и в апелативните им инстанции магистрати ще бъдат преназначени на квотен принцип в други съдилища, гласят предлаганите поправки.
"Закриването на специализираните съдилища не означава, че никой няма да се бори с този феномен, но означава, че най-накрая някой ще започне да се бори с корупцията. Този епилог трябва да се случи, за да започне нещо, което не познаваме в последните 15 години, а именно качествена и правова борба с корупцията", коментира Крум Зарков от БСП.
"Какво е спецправосъдие в българския му вариант? То беше създадено, за да хвърли прах в очите на наблюдателите. Между 2017 г. и 2019 г. започна да обикаля един черен микробус и започна да прибира хора, защото имат мерки. Това не е специализирана, а паралелна съдебна система", допълни Зарков.
"Управляващите пропускат да чуят, че, водейки война срещу структурата на специализираната прокуратура, така не се прави правосъдна реформа. Знакови дела ще бъдат прекратени или тотално започнато отначало. Принципът, който изповядвате не работи", подчерта Александър Иванов от ГЕРБ.
"Искат подмяна на магистратите. Подменят ли се те, делата започват отначало. Сигурна съм, че много добре осъзнавате, че това не е реформа", добави Дани Каназирева от ГЕРБ.
"Крайно време е да кажете чии интереси защитавате - дали тези на държавата или на олигарсите - тези, които не крият подкрепата си за вас. Обществото ще ви потърси сметка, което е епилог на управлението ви ", отвърна Анна Александрова от ГЕРБ.
"Казвате, че специализираният съд и прокуратура имат успехи - през 2020 г. са подслушвани хиляди граждани с разрешението на спецсъда и по искане на спецпрокуратурата. Аз съм един от тях. Много граждани са разследвани за въоръжен преврат срещу вашата власт", контрира опозицията Настимир Ананиев от ПП.
"Но никой не е арестуван, защото протестирахме мирно. Няма как да видим резултати, ако главният прокурор Гешев не си подаде оставката", допълни той.
Димитър Гочев от "Продължаваме промяната" пък наблегна на това, че не е вярно, че делата по организираната престъпност ще бъдат прекратени.
"Хората, които работят в спецсъда и прокуратурата, ще продължат да работят по борбата с организираната престъпност. Това дали ще потънат делата зависи от хората, които ще работят по тях", добави той.
По-рано днес парламентът отмени "кариерните бонуси" на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС).