По мнение на пулмологът д-р Александър Симидчиев голяма част от българите са се срещали с родственик на новия щам на коронавируса през 2008 г. Той отново е бил изолиран при прилепи.
Това заяви той в ефира на "Здравей, България" по NOVA телевизия.
Според него това означава, че около 50 на сто от българското население е невъзприемчиво към COVID-19. Това е вероятната причина пандемията в страната да не е толкова мащабна.
Д-р Симидчиев подчерта, че това не е задължително добра новина, защото не може да се установи кои хора имат вече изграден имунитет и кои са уязвими към коронавируса. Най-вероятно става въпрос за хора в по-напреднала възраст.
Той уточни още, че въпросният родственик на COVID-19 се нарича CoV-2008/Bulgaria и че няма данни заразата тогава да се е разпространявала и в Западна Европа.
Пулмологът коментира употребата на витамин C като каза, че аскорбиновата киселина спомага кръвосъсирването, а вече е ясно, че коронавирусът причинява ендотелит и оттам - образуване на тромби.
По тази причина всеки медикамент, който помага кръвосъсирването, може да има неблагоприятен ефект. Той допълни, че всички протоколи за лечение на коронавируса включват антикоагуланти.
Д-р Симидчиев допълни, че рискът от заразяване е най-голям в домашна среда, след това - в обществени сгради, а на открито опасността е доста по-малка. Пулмологът е категоричен, че децата са своеобразен "вектор на заразата".
Те са спасени от боледуването, защото рядко карат вируса с тежка симптоматика, но могат да заразят възрастните.
Александър Симидчиев също призова хората да се ваксинират срещу грип на прага на есента и зимата, защото симптомите на коронавирус и грипен вируса са много сходни.