Доц. Наталия Киселова не е подавала лично сигнал срещу своя колега в Софийския университет Петър Илиев за плагиатство. Това заяви тя пред Нова телевизия.
"Аз също имах намерение да подам сигнал, след като бях спомената поименно. Вече обаче е образувано производство и на по-късен етап вероятно ще се наложи да дам писмени обяснения", коментира преподавателят по Конституционно право по повод скандала с номинирания за вицепремиер и вътрешен министър адв. Петър Илиев.
Срещу него в СУ "Св. Климент Охридски" бяха подадени три сигнала за плагиатство според които в свой научен труд той е копирал научна дисертация на доц. Киселова.
Тя заяви, че няма идея кои нейни колеги са подали сигналите в СУ, като знае само, че предстои да се направи проверка дали те са допустими.
"Аз влязох в този скандал случайно. Не съм човекът, дал сигналите на сайтовете, които са правили проверки. Ламята е събудена и прецених, че трябва да изкажа моята гледна точка", коментира доц. Киселова.
Тя обясни, че е пратила своята дисертация в електронен вариант на поне 15 души, а след това е получила книгата на Петър Илиев като подарък. Тогава е забелязала притеснителни съвпадения между нейната работа и публикуваното в книгата.
"Когато поставих въпроса, че има неща, които ме смущават, проведохме два разговора. Не бях удовлетворена. Тъй като тогава трябваше да продължим да живеем, да го кажем така, аз насочих усилията си към друга посока", заяви тя.
На въпрос защо още през 2015 г. не е повдигнала въпроса, тя отговори, че е имала два пътя за действие в този случай.
"Не ми се струваше смислено да водя съдебно дело, за да получа 300 лева глоба. Другият вариант бе по Закона за авторското право. Не съм искала публичност по никакъв начин, а да се разберем по най-деликатния начин", подчерта още тя.
Сега, тя ще представи пред Етичната комисия своята гледна точка.
"За мен проблемите са както по отношение на чистотата на политиката, така и по отношение на злоупотребата с името на СУ, каквото не можем да си позволим. Това е символ на академизъм, ние трябва да можем да покажем, че когато имаме проблем, можем да го решим в рамките на академичната общност, категорична е тя.
"Ние не сме безобидни учени, които стоят в мухлясали кабинети. Скоро ще дойде въпросът за промяна на правосъдната система и недейте да ни превръщате във ваши врагове, господа управляващи. Ние можем да ви помогнем нещата да се случат по-качествено", призова тя политиците у нас.
По думите ѝ нещата трябва да се случат по правилния начин и с морал.