Единадесети опит за избор на председател на Народното събрание започна с искане за 1 час почивка. То беше уважено частично, като председателстващият първото заседание на 51-вия парламент Силви Кирилов даде само 15 минути на депутатите.
След това се премина към обичайната процедура по номиниране на кандидатите за поста.
Издигнати са Петър Петров от "Възраждане", Силви Кирилов от ИТН, Наталия Киселова от БСП-Обединена левица и Атанас Атанасов от "Демократична България".
По време на разискванията около кандидатурите Киселова и Атанасов заявиха от парламентарната трибуна, че ще се подадат оставка от поста на председател на парламента, ако се случи така, че бъдат избрани с решаващите гласове на "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски.
Може би най-забележителният момент от дебатите беше атаката, която Явор Божанков отправи към "Продължаваме промяната", в която той обвини формацията, издигнала го за депутат, че не подкрепят достатъчно адекватно номинираният от групата им Атанас Атансов. Според него също така в миналото представители на ПП са се срещали с "Възраждане" в търсене на подкрепа.
"С болка приемам думите на Денков, че аз съм гласувал за Пеевски. В този момент ми е тъжно. Кой гласува Главчев за шеф на Сметната палата - Ние. Кой написа правилата той да е служебен премиер? Аз смятах, че трябва да има експертно правителство. Сутрин намирах колегите си на лидерски срещи с Делян Пеевски, добави още той.
Божанков заяви, че думите му са в отговор на нападки, дошли от страна на Николай Денков, който го обвинил в една от националните телевизии, че с гласуванията си подкрепя интересите на Делян Пеевски.
"Няма да позволя никога и по никакъв повод това да се повтаря. Сега подхождам с молба и предупреждение - ако продължите да се упражнявате върху името и репутацията ми, аз ще ги защитя с всички аргументи", допълва още той.
Отговорът на "Промяната" не закъсня и на трибуната излезе бившият премиер и депутат акад. Николай Денков, който определи като внушения думите на Божанков - преговори с "Възраждане" не е имало.
След продължили близо час дебати се присътпи към гласуване на кандидатурите:
- Атанас Атансов: "За" - 56; "Против" - 95; "Въздържал се" - 85;
- Наталия Киселова: "За" - 105; "Против" - 94; "Въздържал се" - 37;
- Петър Петров: "За" - 63; "Против" - 134; "Въздържал се" - 39;
- Силви Кирилов: "За" - 82; "Против" - 125; "Въздържал се" - 29;
След като на първи тур не беше избран победител, се премина към балотаж, на който се класираха двамата кандидати с най-висока подкрепа - Наталия Киселова и Силви Кирилов.
От ПП-ДБ поискаха нова почивка, за да могат да обсъдят гласуването на втория тур, но председателстващият заседанието им отказа с мотива, че по искане на формацията вече е била дадена почивка.
Впоследствие обаче Борислав Гуцанов от БСП поиска 15 минути почивка и такава му беше дадена.
След тях се пристъпи веднага към гласуването на двете останали номинации за председател на 51-вото Народно събрание.
На балотажа Наталия Киселова събра подкрепата на 140 народни представители, с което беше избрана за председател на парламента.
Айде честито! Гроздето май е Кисело(ва), ХаджиТошко! pic.twitter.com/aK9RoOTnoU
— highbg (@highbg) December 6, 2024
93 народни представители бяха "против", а въздържали се нямаше.
Силви Кирилов събра гласа 98 "За", които не бяха достатъчни за избора му.
Така от 11-ия път, след множество перипетии, 51-вото Народно събрание вече има избран председател. След качването на Наталия Киселова на председателското място, групата на "ДПС-Ново начало" излезе от залата.
Начело на парламента, Киселова придвижи веднаха работата на парламента към избора на зам.-председатели на НС.
Депутатите приеха процедура, която ще им позволи да блокират дадени формации от това да имат избран зам.-председател на парламента.
На база тези правила за зам.-шефове на НС бяха избрани Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, Атанас Атанасов от ПП-ДБ, Цончо Ганев от "Възраждане", Драгомир Стойнев от "БСП - Обединена левица", Хайри Садъков от Алианса за права и свободи; Николета Кузманова от "Има такъв народ" и Радостин Василев от партия МЕЧ.
"ДПС - Ново начало" не издигна кандидатура за зам.-председател, както беше заявил още преди дни Делян Пеевски.
След това бяха сформирани официално и парламентарните групи на:
- "ГЕРБ-СДС" с председател Бойко Борисов;
- Продължаваме промяната - Демократична България" със съпредседатели Николай Денков и Надежда Йорданова;
- "Възраждане" с председател Костадин Костадинов;
- "ДПС - Ново начало" с председател Делян Пеевски;
- "БСП - Обединена левица" със съпредседатели Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов;
- "Демокрация, права и свободи - ДПС" с председател Джевдет Чакъров;
- "Има такъв народ" с председател Тошко Йорданов;
- "МЕЧ" с председател Кирил Веселински.
Коя е Наталия Киселова
Доц. Наталия Киселова е родена през 1977 г. в Казанлък. "Доктор" по Конституционно право от 2008 г. Тя е преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски" от 2005 г. насам в катедра "Конституционноправни науки", Юридически факултет. Експерт е по конституционно право и права на човека.
Била е съветник по правни въпроси (2012 - 2016) и секретар по правни въпроси на президента на Републиката (2016-2017) при Росен Плевнелиев.