Когато има огнища, има възможност и за дифузно разпространение на заразата и има излизане на вируса извън огнището. От 140 положителни днес близо 60 са от Смолян. В тези огнища се опитваме да действаме фокусирано и локално. Имахме такива на много други места и до седмица успяваме да ги потушаваме. Надявам се, че и тук мерките ще дадат резултат. Това заяви в Сутрешния блок на БНТ главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
По казуса със заразените работници в Смолян той коментира, че в момента силите за овладяване на заразата са фокусирани върху въпросното предприятие, където работят те. Доц. Кунчев определи създадените там условия за работа в условия на COVID-19 като много добри.
Той разкритикува желанието на някои работодатели да поръчват сами тестове за служителите си, като вместо това препоръча да се взимат по-качествени превантивни мерки и да се влагат усилия в намаляване на разпространението на заразата.
"Не трябва да изключваме тези контакти, които правим извън работата, дори идеални да са условията, да са по-нарядко работниците, да има дезинфектанти, да работят на закритите пространства с маски, оказа се, че те най-тясно контактуват по време на почивките - обедната почивка, след това при транспорта, затова правилно са спрели този начин на придвижване", коментира доц. Кунчев.
Той допълни, че в момента много рисково поведение имат младите хора.
"Рискът за тях е минимален, те го карат леко. Това им дава самочувствието и липсата на страх, но трябва да мислим за другите", каза Кунчев.
"Ако хората се държат безотговорно по стадионите, какво значение има капацитета, ако се събират 100 човека, как ще ги спрем. Не пречим на хората да гледат футбол, ако не спазват правилата, ще ни принудят да върнем мерки. Не е въпрос само на футбол. Имаме случай, когато майка и баща са положителни, а пращат детето на детска градина". Това разкри д-р Ангел Кунчев по БНТ.
Главният държавен здравен инспектор изтъкна също така, че едва около 20% от заразоносителите проявяват някакви симптоми, като в голямата си част те не налагат болнично лечение. На практика не повече от 4-5% достигат до болница, но именно при тях съществува най-сериозен риск.
"Имаме работа с вирус, който много малко познаваме. Не се връзва с познанията ни за респираторните вируси. От самото начало сме в една и съща хипотеза - да не допускаме хората да не могат да се лекуват. Но сме на границата да се изпуснат нещата. Виждам големи разлики между отделните области. По-важното е да пазим същите мерки. Да имунизираме рисковите групи. Съчетаването на грипен с други вируси е най-неприятно. Предвидено е увеличението на бройката ваксини тази година", коментира още доц. Ангел Кунчев.