Седем от кандидатите на България за делегирани прокурори в Европейската прокуратура са били отхвърлени, съобщава сайтът EURACTIV България, позовавайки се на свой източник в европейската институция.
Оттам са уведомили министерството на правосъдието у нас със специално писмо, в което се казва, че има забележки по седем от десетте издигнати от страната ни кандидатури.
Впоследствие информацията беше потвърдена и през източници на bTV.
Кореспондентът на БНР в Брюксел цитира пресцентъра на прокуратурата, според която все още не е взето решение дали тези 7 кандидати да бъдат отхвърлени. Въпросът за тяхното назначаване се решава от колегиума на европейската прокуратура с ръководител Лаура Кьовеши, като не е в дневния ред за седмицата.
Според източника на EURACTIV обаче връщането на въпроси за допълнителна информация е "ясен знак, че не сме доволни от предложените кандидатури".
"Това не е добър знак. Когато искаме допълнителна информация, това не е, защото някой недостатъчно добре си е попълнил автобиографичните данни, или не му е ясно мотивационното писмо", коментира той.
Според него забележките на Европейската прокуратура са по две категории, като първата е основно от юридически характер.
"Не смятаме, че българските следователи са подходящи за Европейската прокуратура. Уважаваме тяхната работа, признаваме, че според българския закон те са част от съдебната система, но не смятаме, че такива хора имат необходимата квалификация за Европейската прокуратура. Тъй като българските следователи никога не пледират пред съда, а точно това е част от задачата на европейските прокурори, не смятаме тези кандидатури за подходящи", пояснява още източникът.
Именно следователи са трима от седемте кандидати, за които Европейската прокуратура е върнала въпроси.
Във втората категория попадат кандидатите, които преди това са работили като съдии.
"Това са хора, които са били съдии по граждански и търговски дела, без опит в криминално право... Които никога на са водили криминално разследване. И никога не са разследвали престъплeния с фондове на ЕС и нямат прокурорски опит", коментират още от институцията.
"На основата на информацията, която ни беше предоставена и на познаването ни за българската съдебна система, сред кандидатите има хора с много малък или никакъв опит. Те са били активни на ниско местно ниво (районно), докато нашето разбиране за типа престъпления, с които ще се борим, е за такива на окръжно ниво. Мога да спомена три имена, г-жа Вероника Бориславова Трифонова, г-жа Божидара Евгениева Ганева - Димова и г-н Венцислав Данев Фердинандов", казва още източникът.
Той заявява, че тази информация е била изпратена на българските власти, които след като са се запознали с нея са поискали среща.
"Ние ще организираме тази среща при първа възможност. Но моето очакване е, че българските власти ще ни убеждават, че кандидатите са подходящи, особено ако регламентът се чете по определен начин. Ние обаче не искаме да влизаме в дискусия как да интерпретираме регламента. В писмото на Европейския прокурор се казва ясно, че българската страна трябва да номинира хора със съответния опит и отговарящи на всички изисквания за независимост и морален интегритет", обяснява източникът и допълва, че очакването от страна на Европейската прокуратура е България да предложи нови нови кандидати.
По думите му също така това е първият подобен случай, при който страна изпраща неподходящи кандидати.
Кандидатите от България са подбрани от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет. Изборът им провокира някои въпроси и съмнения, след като имената бяха подбрани само с едно гласуване при общо 31 подали документите си.
Последен думата взе главният прокурор Иван Гешев. В крайна сметка той подкрепи 7 от избраните - Бисерка Стоянова, Божидара Ганева-Димова, Бойко Калфин, Вероника Трифонова, Димитър Беличев, Светлана Шопова-Колева и Христо Крачунов. Кандидатите, които спечелиха, макар и неподкрепени официално от главния прокурор, са Венцислав Фердинандов, Мая Ковачева и Преслава Петкова.