На редовния брифинг здравният министър Костадин Ангелов посочи, че за последните две седмици се наблюдава покачване на случаите, като в последните дни България се намира в най-върховата част на пика на пандемията.
По негово мнение е възможно да се намираме във високо плато, след което ситуацията ще започне да се подобрява.
Ангелов признава, че има натиск към лечебните заведения, който е най-осезаем в София, Бургас, Шумен и Варна.
Той допълва обаче, е най-големият натиск е върху психиката на хората. Здравният министър призовава всеки да бъде спокоен, тъй като системата на здравеопазването е готова и има всичко необходимо за реакция при тази криза.
"Нямаме никакви притеснения, нещата в рамките на няколко седмици ще се подобрят", казва още Ангелов. Той посочва, че единствената надежда е, че броят на ваксинираните заедно с броя на преболедувалите вируса се увеличава прогресивно.
България е единствената държава, в която пациенти се отказват от даден тип ваксина, не пропусна да спомене Ангелов. Министърът уточнява, че има държави, в които не само няма избор на ваксина, а въобще няма препарати за имунизация.
Той очерта положителна тенденция броят на излекуваните да догонва този на потвърдените положителни случаи.
България е на трето място по смъртност в Европейския съюз след Чехия и Унгария и на първо място по смъртност на Балканския полуостров. Това казва доц. Ангел Кунчев, като заявява още, че намаляват резките разлики в заболеваемостта в различните области на България.
Засега данните са сравними с предната силна вълна на коронавируса, допълва доц. Кунчев. Той смята, че ръстът на пандемията започва да се забавя, но хоспитализираните са много повече от предходните пъти. Това се дължи на британския вариант на вируса, уточнява здравният инспектор.
Смъртността е значително по-ниска от предходната вълна, заявява още доц. Кунчев.
Както посочва Богдан Кирилов, директор на Изпълнителната агенция по лекарствата, Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) продължава да извършва оценка на все неодобрените ваксини, сред които и руската "Спутник V".
За нея е предвидено да бъде извършена инспекция на място в производствените бази в Русия и едва след тази инспекция ще се премине към следващ етап в одобрението. Това е стандартна процедура, посочва още Кирилов.
При одобрените ваксини има някои известни промени. Така например Pfizer има нова производствена база в Германия и това ще ускори производството на препарата. Има и промяна в условията на съхранение и вече може да се съхранява на -25 до -15 градуса, което ще донесе логистични улеснения.
AstraZeneca също има нова производствена база в Нидерландия, която ще засили производството.
През април очакваме около 700 хил. дози от трите одобрени ваксини, обяснява Кирилов.
350 хил. от тях са иРНК ваксини и така делът на векторните и иРНК ваксините се изравнява. До юни очакваме 1,4 от ваксините на Pfizer и близо 1 млн. от ваксината на AstraZeneca. Около 16 април се очаква първата доставка на Janssen - над 14 хил. дози.
Проф. Асен Балтов също очертава положителна тенденция. "Горе-долу колкото пациенти се приемат, толкова се и изписват. Болниците имат резерв", убеден е той. Според него системата реагира адекватно и има готовност да посрещне натиска от хоспитализирани пациенти.
"Заредени сме с всичко необходимо, няма недостиг на кислород", допълва проф. Балтов. Въпреки това той посочва, че повечето пациенти имат нужда от поставяне на кислород, което отново се дължи на британския вариант на вируса.
Министърът на здравеопазването от своя страна подчертава, че няма допуснати нередности при преразпределянето на ваксините.
Половината от количествата отиват при личните лекари, а останалите се разпределят във ваксинационните центрове. Ангелов припомня, че първа и втора фаза на ваксинацията все още продължават и към тях се разпределят от иРНК ваксините.
Здравният министър посочва за пример Великобритания, където цялата ваксинационна кампания се основава на ваксината на AstraZeneca. Големият проблем на България е липсата на доверие във ваксините, на свой ред посочва доц. Кунчев.