Изключително запазена голяма мраморна статуя откриха български археолози при проучвания в античния град Хераклея Синтика край Петрич.
Статуята е на божество, а височината ѝ е с ръст над човешкия, цитира БТА ръководителя на разкопките проф. д-р Людмил Вагалински.
Находката е открита в едната част на подземния канал на града - в Клоака Максима - затова учените не са очаквали да намерят нещо там.
Откриваните досега на обекта статуи не са били толкова запазени и са без глави.
"Над два метра е и вероятно изобразява Хермес, едно от най-популярните божества в този район", коментира от Вагалински, цитиран във Facebook страницата "Археология Булгарика".
"Предстои ни още много работа и не искам да прибързвам със заключенията, но отсега мога да кажа, че тази антична статуя е не само най-добре запазената сред откритите тук, а и изобщо на територията на България", допълва археологът.
Предположението на специалиста е, че някогашните жители на града са положили статуята в пръстта на това място след голямото земетресение през IV век, за да съхранят за по-добри времена едно от старите си божества - по време, когато християнството е вече официална религия.
Статуята ще бъде внимателно преместена в музея на Петрич и след реставрация и консервация ще бъде изложена за посетители там.
Самият античен град Хераклея Синтика се намира в местността Рупите край Петрич. След реставрация и консервация той беше отворен за туристи. Снимки от него можете да видите в галерията горе.