Гражданска група от политици, общественици и граждани, начело с телевизионния водещ и политик Горан Благоев, журналиста Иво Инджев, общинския съветник от "Демократична България" Марта Георгиева, финансиста Мартин Заимов и др. започва инициатива за демонтиране на Паметника на съветската армия в София. Инициативата беше представена на пресконференция в БТА.
Според Горан Благоев инициативата сега представлява логично продължение на един процес, койот въреи вече 30 години, "но сега е моментът да се извърви пътят".
"Това се случва днес, защото не искахме вчера, на 9 май, да се разпалват страсти", коментира още Благоев.
Така инициативата стартира на 10 май с общо писмо до институциите от името на групата, което е отворено за присъединяване на граждански организации и партии, припознаващи каузата за събаряне на Паметника на съветската армия.
В писмото се поставя искане към институциите да се произнесат за бъдещето на паметника и на базата на нормативните документи и молби "да бъдат доведени нещата до своя край". Вече се събират и средствата за премахване на Паметника на съветската армия.
"Време е страстите да се разпалят, няма никъде в Европа такава арогантност. Надписът поставя световен рекорд по лъжене в три части - първата "на съветската армия освободителка", тъй като армията не е била съветска, а червена. Второ - не е освободителка, а окупаторка и от "признателния български народ" - това е само една част от българския народ", коментира журналистът Иво Инджев.
По думите му паметникът представлява "уникално съоръжение, но да се наблегне на факта, че става дума за символиката на една империя".
Той още коментира, че монументът заема добро място в София и е "позорно" българският народ да търпи все още "МОЧА" (Монумент на окупационната червена армия - алтернативното име на Паметника на съветската армия).
Според Горан Благоев тук не става въпрос за взривяване или унищожаване на паметника, а за демонтирането му от сегашното му място.
"Не искаме да го взривяваме, нито унищожаваме, планировката е добра и може след нея да има друга инициатива", обясни той и допълни, че монументът не се опазва от военната конвенция.
Според общинския съветник в СОС Марта Георгиева проучване на архивите показва, че МОЧА не е свързан с Втората световна война, а ролята му в тази градска част е за подсилване на политическото възпитание. Съответно той не би трябвало да попада в дипломатическите отношения с Русия.
Финансистът Мартин Заимов допълни, че е възможно куполите да отидат в Музея на социалистическото изкуство, а цялото преместване не е нужно да струва особено скъпо.
Иван Сотиров от Сдружение "Достойнство, отговорност и морал" смята, че това е "паметник на националното унижение и лъжата, на номенклатурата, която от 9 септември досега управлява страната".
"Не може на армия, която окупира страната ни, да стои паметник и децата да го виждат всеки ден", категоричен е той.
На пресконференцията стана ясно, че инициативата се подкрепя и от партия КОД, чийто представител Любомир Канов анализира "роболепната народопсихология на българина", залегнала в МОЧА.
Горан Благоев в заключение постави въпроса и за смяната на името на основния храм на България - Свети "Александър Невски", което по думите му "може да започне да се обмисля".