Конурентоспособността на българската икономика се намира в стагнация, като основните показатели на развитие не са се променили съществено през последните 5 години.
Това показва анализът на Центъра за изследване на демокрацията, върху данните от Годишника за световната конкурентоспособност 2015 на швейцарския Институт за развитие на управлението (вижте кои са първите 60 държави).
За последната година България се качва с една позиция от 56 на 55 място в класацията на конкурентоспособните икономики, но остава на на едно от последните места сред страните от ЕС.
Единствените държави в Европа с по-ниски показатели от България са Хърватия и Украйна. Едновременно с това страната не успява да възстанови позициите си в сравнение с периода преди световната икономическа криза, когато се нареждаше на 38 място.
Ниските цени остават най-важният фактор за предимствата на българската икономика, но показват риск от уязвимост при промяна в международната конюнктура, коментират от ЦИД.
Най-сериозно отражение върху конкурентната позиция на страната през последната година са оказали банковата криза и високите държавни разходи.
Няма развитие по най-ниско оценените фактори като опазване на околната среда, образование, цялостна инфраструктура и здравеопазване, както и индикаторите за ефективност на бизнес процесите като ниво на производителност и качество на управленските практики.
Като основни предизвикателства пред страната през 2015 г. продължават да стоят оптимизирането на работата на публичната администрация, справянето с енергийната бедност, както и борбата с корупцията.