Русия регистрира рекорден добив на петрол за 2014-та година - средно 10.58 барела на ден, което е с 0.7 на сто повече от предходната година. Данните на руското енергийно министерство са рекорд за най-новата история на страната след падането на СССР.
В същото време добивът на руски газ намалява през миналата година с 4 на сто - до 640.237 милиарда кубически метра сумарно, а най-сериозно намалението е за „Газпром" - 12 на сто спрямо 2013 заради европейските санкции, наложени на Кремъл заради кризата с Украйна.
Въпреки падащите цени на черното злато, Москва удържа рекордно производство на нефт в обобщението за годината. Преди кризата Русия е продавала барел суров петрол за 113 долара. Износът за Китай също расте до 22.6 милиона тона, което е с 43 на сто повече от 2013 г.
Все повече нараства делът на малките частни предприятия в руското производство на нефт, докато държавната компания „Роснефт", която добива повече черно злато от ОПЕК, намалява добива с 0.7 на сто заради изчерпващите се находища в Сибир.
Междувременно Международната енергийна агенция прогнозира понижение на руския добив с 1% през 2015-а година.
Пикът в добива на "черното злато" от 11.41 млн. барела на ден беше достигнат през далечната 1988-а година, когато Русия все още беше важна част от бившия Съветски съюз. Тогава руският добив на нефт формираше около 90% от общия добив в Съветски съюз. В момента износът на нефт и газ формират около половината от бюджета на Русия.
През 2010 г. Русия задмина Саудитска Арабия като световен лидер на международните петролни пазари.