Депутатите разрешиха възможността за двойно увеличаване на допустимия извънреден труд от 150 на 300 часа. Това става с промяната в Кодекса на труда, приета на второ четене. За нея гласуваха 99 народни избраници, 55 бяха "против" и нямаше въздържали се.
В текстовете е записано, че с колективен трудов договор може да се уговаря по-голяма продължителност на извънредния труд, който да не е повече от 300 часа за календарна година.
Остава ограничението дневният извънреден труд да е до 30 часа на месец, а нощният - до 20.
Срокът за сумирано изчисляване на работното време, от което зависи заплащането за извънреден труд, ще бъде по-кратък и от шест месеца пада на месеца.
Народните представители спориха за това дали се отнемат трудови права на работниците.
Според БСП се търсят вратички, за да се позволи на работодателите да увеличават работното време и с по-малко хора да се работи повече.
Председателят на социалната комисия Хасан Адемов определи това твърдение като лъжа. По закон извънредният труд остава забранен, а 8-часовият работен ден е регламентиран. Той поясни и, че това решение е възможност, която се дава за седем изключения, в които и отбраната, вътрешната сигурност, за неотложни ремонти, които засягат живота и здравето на хората.
Освен това увеличаването до 300 часа извънреден труд може да стане само през колективен трудов договор и със съгласието на работниците.
Председателят на парламента Цвета Караянчева нарече твърденията на БСП манипулация като даде пример от производството, в който за да се изпълни поръчка в срок, се налагат и повече от 150 часа труд, които без тази поправка не могат да се платят по закон.