Висшият съдебен съвет не се отчита на премиера и когато го прави, тайно - а от четвъртък насам съвсем явно, нарушава Конституцията. Правилото е известно като разделение на властите и не е някакъв български или европейски каприз.
Бащата на тази теорията е Шарл дьо Монтескьо и от 1748 г. Тя става практика във всички съвременни демократични конституции. Идеята е проста: властта се дели на три власти: законодателна, съдебна и изпълнителна, които трябва да бъдат независими; и второ - за да няма възможност за злоупотреба, е необходимо да има баланс при тяхното взаимодействие.
На английски му викат "checks and balances" (взаимен контрол и баланс). И горе-долу с това се изчерпва понятието за свобода и демокрация, погледнато на ниво държавни институции.
Това е сложният начин да ви кажем защо не е OK някой да пише sms на премиера и да отчита какво точно решава кадровият орган на съдебната власт - Висшия съдебен съвет (ВСС),
И също толкова нелогично е премиерът да пише/препраща sms по време на заседание на ВСС на върховен съдия - какъвто е случаят с Бойко Борисов и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов.
Ако се случва, значи нещо със свободата не е наред - не го казваме ние, а Шарл дьо Монтеско, който не трябва да се бърка с Шарл Перо.
Подтекстът на препратеното съобщение до председателя на ВКС Лозан Панов от Бойко Борисов е ясен: „Не си мислете, че не знам какво става, имам уши и очи навсякъде".
А фактът, че съобщението "знае" какво ще се гласува преди да е гласувано потвърждава опасението, че кадровиците на Темида са оформили едно паралелно управляващо мнозинство. Както и че личността на Бойко Борисов е по-голяма от институцията на министър-председателя.
След като Лозан Панов показа SMS-а от премиера, Борисов заигра кризисен PR и се самопокани на заседанието на съвета, но там направи втора грешка - покани Лозан Панов да си премерят силите на избори.
Съдиите не се занимават с политика и тук следва гаф номер 3 - "Вие трябва да направите реформата в съдебната система, не аз".
Реформите се правят от полици, затова докладите (на Европейската комисия) ги получава той.