От името на народа в името на шоуто

Да бъде или да не бъде. Това е въпросът за задължителността на референдума на Слави Трифонов, който се точи от ноември насам. Вече отговорът отдавна трябваше да е станал ясен - сериозният обществен и медиен отзвук доказа на всички, че темата няма да отшуми от само себе си.

Вместо това 43-ото Народно събрание се скри зад недостатъчните 12 500 гласа, за да прехвърли отговорността за следващия парламент, независимо че съставът му няма радикално да се различава от доскорошния.

Единствената разлика ще е допълнителният натиск, под който ще работи новото 44-ото Народно събрание.

Преди ден шоуменът Слави Трифонов постави ултиматум на бъдещите депутати - 2 седмици за работа по референдума, 2 месеца - за приемането му, а после да се разпускат и да действаме по същество. Ако това не се случи, „ще дойда пред сградата на Народното събрание, за да отвоювам гражданските си права".

В една нормална среда никой нямаше да му обърне внимание. В една „правова държава", както обичаме да наричаме страната си в бъдеще време, гражданските права са гарантирани от Конституцията и законите, а не от шоумен, борец за рейтинг и правда.

В съвременната реалност обаче изглежда естествено водещ на предаване да обещае да говори от името на народа, да говори от името на народа и народът се съгласява. Без избори - пропорционални или мажоритарни. Изглежда в реда на нещата и аполитичната по дефиниция прокуратура (като част от съдебната система) да заеме позиция в политически казус. И то не чрез който и да е прокурор от системата, а чрез лицето на заместник-главния прокурор.

Истината е, че всички стоим на пръсти върху тънка граница. От едната й страна е недоволството на всяка една социална група от корупцията, недостига на средства в различни сфери, недостатъчно бързото икономически развитие. От другата й страна е морето от популизъм, което заплашва да се слее с вълната на недоволството - както става винаги преди избори. Между тях стои разумът, който подсказва, че ако искаш правила, спазваш правилата, че ако искаш промени за една нощ, резултатът ще е със същата трайност.

Ако избирателят осъзнаваше какво гласува, давайки вота си на парламентарните избори, щеше да знае, че неговото представителство се очаква да бъде в парламента, а не на улицата или на екрана. Ако се случва обратното, значи корените на държавността са напълно подкопани, а след това следва пропадане. Няма референдум, който да поправи този проблем.

#1 Виктория Пенелопова 07 31.01.2017 в 20:43:11

Цацаратурата подкрепи референдума на Трифонов. Какво повече?

#2 Latrell Spencer 31.01.2017 в 21:54:05

Писна ми от статии, в които се иронизира Слави, шоуто и референдума! Е§и му майката, Златина Димитрова...Омръзна ми от хора, които обичат да не са "mainstreem" и да си мислят, че всички други сме овце, гледайки ни с надменно вдигнати вежди. щото заставаме зад идеите му... На вас- противниците на Слави, опорният ви пункт е, че представлявате уж по-интелигентната част от населението, а не чалгарите и балъците, които единствено му правят рейтинг и не са наясно колко апокалиптично грешни неща избират с тоя референдум! Знаеш ли какво ще ти кажа- овцете не са тези, дето гледат шоуто му. Обикновеният българин с ракиите и салатите отдавна спря да гледа шоуто на Слави, защото то има повече ангажиращо, отколкото развлекателно съдържание и е много по-лесно да се пулиш на някой турски сериал, "Истински истории!" или тия бездарници "София Ден и Нощ", отколкото да слушаш 1 час сценаристите му да разясняват закони и алинеи. Отделно колко документални епизоди с Кулеков са правени, колко интересни интелигентни личности са канени, колко съществени теми са разисквани... Вие полит-компетентните, нечалгарите, интелигенцията, която се хвали от колко време не е гледала телевизия (щото интернета е много по-културен), приемете фактите- преди година подписите си дадохме 600 000 човека, а за референдума гласуваха над 3,5млн души. Останалите 3,5 милиона казаха "всички са маскари" и дори не осъзнаха, че Референдумът не е избор на маскара, а допитване до тъпите им кратуни кво им е мнението. Те съвсем логично не гласуваха- те нямат мнение, те са прекалено "интелигентни", за да се интересуват от някакъв чалгар, който търси само рейтинг.

#3 Виктория Пенелопова 07 31.01.2017 в 22:29:52

ей, палмичките, спокойно, бе човече, що се вземаш насериозно? Всичко е само шоу, което продължава и ще продължи. Не е това шоу, за което пееше ВЕЛИКИЯТ, ама си е наше, чалгарско, библиотекарско, учиндолско. take it easy man, пардон, споко, уе, копеуе!

#5 dedo adji 01.02.2017 в 11:25:15

Не гледам Слави от години. На референдума гласувах ЗА предложенията му. Бих гласувал ЗА и ако изхождаха от Бойко или Курнелия, даже от Доган. Златинка в естетичесото си отвращение от шоумена и политическото от популизма неелегантно прескача разликата между форма и съдържание. И следват експертни мнения по фундаментални въпроси. .... гражданските права се гарантират от конституцията, а не от шоумени .... Златинке, гражданските права се гарантират от готовността на гражданите да си ги защитават и упражняват. Няма ли я тази готовност, никаква конституция не помага. Тя и тошовата съдържаше всички права и свободи. Не подкрепям ултиматумите на Слави да се претупа за два месеца. Новата система изисква сериозно обмисляне и обсъждане. От експерти, не от шоумени и политици и пази Боже от соросоиди. Идеална система няма. Ако мажоритарната ще бетонира Бойко и Курнелия, сегашната ни сервира бат Сали, Баракова и Бареков. На европейски great kelepir. Време е за смяна. Ама изхождало от Слави! А къде бяха сериозните политици? Ако някой се беше заел, никой нямаше да обърне внимание на Слави. Които са бляли, сега да си траят.

#6 KingoftheROAD 01.02.2017 в 14:29:03

Дедо Аджи, знаеш добре че има и трети вариант - вьибор каждого поколения решает каждьи проблем. Тия тикви, кратуни, компири и рапони все някой трябва да ги подпука дървен господ наред. Тогава и данъкът че си плАтат. Някои от тях вече си го платиха с лихвите, но така и не им увират канчетата. То друго и не знаят, не се и интересуват, не им минава през тиквите че няма и да са вечни, и какво ще остане след тях, с какво ще ги запомнят...

#8 Илия 01.02.2017 в 15:34:27

Абе прекарахме се с този референдум, ама нейсе! Няма да е за сефте. Поне 5 години ще се мъчим и грчим докато разберем, че сме сбъркали както винаги.

#13 7 01.02.2017 в 20:11:32

ама що да е тъй. Щото биологията не прощава- изискват се 4 поколения, за да се СЛУЧИ преодоляването на някои неща. На поколение се водят средно по 25 г. Смятай...

#14 deowin 01.02.2017 в 20:29:59

>Слави ви направи всички за смях,политици,журналистки Малка корекция - Слави наистина направи за смях много хора, но това бяха лапнишараните, които му се вързаха на популизма и гласуваха за малоумните му предложения, с които се опита да обслужи интереса на разните корпулентни политици. Доста показателен е фактът, че въпреки че референдумът не събра необходимото мнозинство, ГЕРБ и Цацаров се опитват да ни заблуждават, че предложенията все пак трябва да се приемат. Не, не трябва. Точно напротив - мнозинството гласува срещу тези промени. А лапнишараните в България открай време ви употребяват всевъзможни идиоти за политическите си цели - преди бяха БСП, за които това от край време си е стандартният режим на работа, после царят, Сидеров, Борисов, Бареков, а сега и Трифонов. Явно сте брутално лесни за действане, щом дори дебили от такава висота успяват да го правят с лекота.

#15 The Seeker 01.02.2017 в 22:50:24

Много шум и отклоняване на вниманието... Невероятно но факт, споделям мнението на део и Мануела Референдума се изтълкува двуяко - от една страна хората се повлякоха понеже припознаха Слави за новия "цар на бял кон", който ще "оправи" България (и най-важното - ще събори "системата") - тази част въобще не се интересуваше какви точки предлага Слави и какво именно ще им помогнат тези точки в живота. От друга страна хора, които бяха прочели точките и наистина вярваха, че това са най-най-важните проблеми, които ако "оправим" нещата в България ще се подобрят. Факт е, че много млади хора повярваха на тази идея, именно поради желанието им да "оправят" Българи и поради факта че са лесни за манипулация (пък и никой друг по това време не е организирал нещо по-добро, в което да участват), бяха подведени. Общото е че и двете маси хора са риби (шарани) - и тук няма никакво значение дали гледаш шоуто, слушаш чалга или не - Слави Ви рибоса всичките. Рибосването се получава понеже по стар Български обичай (възпитан в нас по Тошево време) някой трябва да оправи България и Българите не правят нищо за да си оправят ситуацията сами. Както каза и Део, Боко и компания изявиха желание да въведат точки от референдума още преди да беше известно дали ще мине на гласуването (думите на Боко бяха горе долу: "щом народа така иска (мажоритарната с-ма) ще я въведем")! За мен лично референдума имаше точно две основни функции (цели), първата е в услуга на големите политически партии (основно мажоритарния момент), а втората е отклоняване на гражданското внимание от по-големи проблеми. Защо в точките на референдума (ако са такива патриоти, начетените сценаристи на Слави) нямаше - ПРОТИВ подписване на България със СЕТА? За мен лично СЕТА е много по-голям проблем от целия този шум с референдума - защото като натровят после Българските плодородни земи Канадски фирми добиващи шистов газ няма изобщо да ви бърка дали субсидиите за депутат са 1 лв. и дали сме с мажоритарна система или не. От камбанарията на Слави, референдума и мажоритарния вот имаха една едничка цел - ако референдума минеше и точките се приемат, да създаде нова партия и тези 3,5 млн. народ да го вкара директно в парламента като основна партия. До тук добре, но никаква гаранция нямаме, че дори това да стане, неговата партия няма да се окаже поредния Цар, ГЕРБ или друг вид цвете! А по-големие проблем е, че той и да влезе и да не влезе системата вече ще е въведена и след като той се "наиграе" на политик, тези след него ще са прецаканите (ако има нови малки патриотични (истински) партии).

#16 The Seeker 01.02.2017 в 22:53:33

За да не съм съвсем песимист, ще кажа, че е обнадеждаващо, как такава голяма маса хора се обедени зад една обща идея. Това значи, че все още има шанс за промяна и надежда хората да се обединят около вярна кауза.

#17 deowin 01.02.2017 в 23:00:37

Апропо, референдумът за електронното гласуване мина с огромно мнозинство - почти 70% май гласуваха "за". Защо това не е основна точка и защо не се говори за изпълняване на волята на мнозинството в това отношение, и на всичкото отгоре се говори за изпълняване на волята на малцинството, което подкрепиха глупостите на Трифонов? Значи когато на референдум мнозинството гласуват за нещо, което не е угодно на управляващите, то удобно се забравя, но пък когато малцинство гласуват за нещо, което е угодно на управляващите, изведнъж то става приоритет за изпълнение? Звучи като точно обратното на идеята на референдуми. Звучи като "алтернативни референдуми", в които семантиките на "мнозинство" и "малцинство" са разменени.

#18 deowin 01.02.2017 в 23:13:50

>има шанс за промяна и надежда хората да се обединят около вярна кауза Да, ако се намери прословутият и толкова рядкосрещан доброжелателен диктатор на Макиавели, който да ги поведе. За щастие, в България има изобилие от желаещи за диктатори. За нещастие, има остър недостиг от доброжелателност.

#19 Latrell Spencer 01.02.2017 в 23:46:24

Аз предлагам всеки който плюе Слави да предложи обосновани, конституционно издържани и 100% приоритетни за рязкото подобряване на ситуацията в републиката точки. Самият Слави и сценаристите му ще се радват, ако някой им предложи креативни идеи, ама е по-яко да се правиш на остроумен по интернет.

#20 Latrell Spencer 01.02.2017 в 23:55:58

Много ви е шубе от тоя мажоритарен вот значи... ГЕРБ имали интерес?.... Да не би да ви е мъчно какво ще стане с Бареков- евродепутатът? Или Волен Сидеров с 2та процента? А може би искате АБВ, ОПР, ЪЮЯ партии? На вас не ви ли прави впечатление, че новосформираните партии в България или се появяват директно с едни поне 20-30% (СДС, НДСВ, ГЕРБ) или дремят с някакви мижави проценти и така си изчезват един ден, като УЖ им се чува гласът и "лаят" в парламента? Видяхме реформаторите от стоте партии вътре и резултатът е някакви клоуни, дет не знаят кво искат?

#21 deowin 02.02.2017 в 00:01:27

>Много ви е шубе от тоя мажоритарен вот значи Няма абсолютно никакво значение какво аз, ти, или някой друг мисли за мажоритарния вот. Единственото, което има значение, е, че мнозинството не го подкрепи на референдума. Ако повече хора за гласували срещу него, отколкото за, кое би било по-логично - да го въведем или да не го въвеждаме? И, да, намирам мажоритарният вот за доста евтин популизъм, който, на българска почва, би облагодетествал доста неприятни политически субекти. Кои? Ами, тези, които искат все пак да го правят на закон, например - Борисов, Цацаров, и прочие корпулентни полит-твари.

Новините

Най-четените