Тъкмо се отървахме от глуповатата реклама на цифровизацията и от още по-глуповатата цифровизация - безумна идея за страна, в която даже в ромските квартали има кабелна телевизия - и на хоризонта се задава следващият балон - санирането.
Новата мантра на ГЕРБ с главен диригент - президентът на републиката - е на път да завземе цялото медийно пространство (в силна конкуренция с врачките и говорещите глави на т. нар. политически анализатори).
Въпросът не е в ползата от санирането като индивидуален акт на домакинство или жилищна кооперация. Въпросът е дали това може да е национална кауза, за която държавата ще изхарчи един милиард лева.
1 000 000 000.
Да се строят магистрали, ядрени централи, газови хъбове, реверсивни връзки със съседните държави, е едно, но да се санират панелки е спорна инвестиция от обществена гледна точка.
Панелен блок със стиропор е панелен блок със стиропор - нищо повече, защото стиропорът не е добавената стойност, откъдето и да го погледнете и каквото и да ви казват. Последната градушка в София показа колко "дълготрайна" инвестиция е той.
Откъде накъде държавата ще ремонтира безвъзмездно частната собственост на част от гражданите?
С какво е по-различно санирането от покупката на нови зимни гуми за собствениците на коли? А защо направо да не купим и по една кола на санираните? Нима новите коли не са по-безопасни за цялото общество - и за тези на пътя, и за хората, които ги карат.
Енергийната ефективност - или с други думи, намалените сметки за ток на санираните - е хипотеза, която първо трябва да се докаже.
Все още не сме напълно сигурни до каква степен има полза от това да облепим дома си със стиропор, но държавата е готова да даде 1 милиард лева за това. На кого, как, на какъв принцип, срещу какво - това са въпроси, на които може някой младеж от телевизора да ни дава мъгляви отговори. Могат дори да ползват същия от цифровизацията.
Далеч по-лесно е да замажеш пробойните в панелките с шпакловка (и да усвоиш едни пари "солидарно"), отколкото да спреш източването за милиарди от НЕК. Само че на изборите не гласуваме за кофражисти, а за държавници.
Строителите на съвременна България винаги са се възхищавали на една реплика на Тодор Живков, останала в съкровищницата на народния фолклор: "Това, което аз съм построил, вие не може и да го боядисате".
Е, Тато ни построи Люлин, сега Бойко ще го санира.