Очевидно наистина сме го закъсали политически, щом се стигна до предложението служебното правителство да се превърне в редовно такова. Точно това предложи Мая Манолова във вторник, след като ден по-рано Слави Трифонов пусна върху надеждите на "Демократична България" и "Изправи се! Мутри вън!" за министерски кресла бомбата, че "Има такъв народ" няма да търси коалиция и сама предлага кабинет.
След като се отърсиха от шока, един по един партийните лидери излязоха от бомбоубежищата си, за да коментират тази смела идея, кой от кого по-остро и тук-там обидено. Манолова потърси по-мирен път, предлагайки друг компромис (може би дори по-голям).
Нейното предложение е която голяма партия (ИТН, ГЕРБ, БСП) получи мандат, да не предлага нов кабинет, а служебното правителство, назначено от Румен Радев, да стане редовно такова.
Не е трудно да си представим ентусиазма - а може би и смеха, с който подобно предложение е било прието в останалите партийни централи. Особено в ГЕРБ. Макар че едва ли на която и да е партия или коалиция ѝ е до смях с оглед на ситуацията и все по-вероятната възможност от трети парламентарни избори в рамките на година.
Аргументът на Манолова все пак е, че кабинетът "Янев" се радва на доверие от обществото и е нужна стабилност. И двете неща са факт. Проблемите са, че това доверие е насочено към служебно правителство с ограничен срок на действие, което веднага се зае с ревизия на предишната власт. Ако кабинетът стане постоянен и се нагърби с останалите предизвикателства на изпълнителната власт, доверието бързо може да се стопи. Знаем как става.
А дори за краткосрочна стабилност трудно може да се говори, когато този кабинет ще е затворник на разнородния откъм партии и идеи парламент.
И все пак предложението на Манолова е някакъв изход от политическата криза. Възможно ли е обаче да се случи? Представете си следната ситуация - проектокабинетът на "Има такъв народ" не получава подкрепа. След това ГЕРБ, както вече Борисов каза, връщат мандата. По-скоро ще е изненада, ако третият проучвателен мандат не бъде връчен от президента Радев на третите в крайното класиране - БСП.
Корнелия Нинова вече каза, че социалистите няма веднага да връщат мандата. Какво става, ако наистина предложат кабинетът на Янев?
И кои политически сили биха го подкрепили, нищо че това ще е финалната възможност да се избегнат още едни предсрочни избори?
Едно такова хипотетично развитие на ситуацията ще даде силно оръжие на ГЕРБ и ще подсили реториката им за връзка между Радев, "партиите на протеста" и БСП; за това, че се търси начин служебното правителство "на президента" да остане на власт.
Но защо подобна трансформация на кабинета "Янев" от служебен в редовен трудно ще се случи (тези министри някой изобщо пита ли ги?) - едва ли останалите партии ще позволят на Румен Радев да натрупа подобен политически капитал толкова близо преди президентския вот, когато повечето от тях ще изправят срещу него собствени кандидати.
Налице е рискът подкрепа от тяхна страна служебното правителство да стане редовно да се изтълкува като признание, че президентът е свършил по-добра работа от партиите в парламента в намирането на компромисни министри.
Слави вече начерта визията на ИТН за това как трябва да изглежда ново правителство. Да, в първоначалния им вариант са присъствали и трима служебни министри от кабинета "Янев", но само трима, следователно останалите нямат доверието на Трифонов и компания.
За "Демократична България" подкрепа за кабинет, съставен от издигнатия от социалистите Радев, може да е още по-голямо прострелване в собствения крак от това да подкрепят кабинет на Слави или да отидат на нови избори.
Дори в коалицията на самата Манолова може би няма пълна подкрепа за подобна идея - все пак в публикацията с предложението си тя посочва, че "Изправи се.бг" не искали постове и са за подобен вариант, но не говори от името на цялата коалиция.
Именно желанието за министерски кресла е това, което се явява пречка пред нов кабинет в 46-ото Народно събрание.
"Демократична България", както вероятно и (отделни лица от) "Изправи се! Мутри вън!" не могат да приемат да са само в законодателната, но не и в изпълнителната власт. Води ги идеята, че "Слави има нужда от тях". Но ако наистина имаше, нямаше ли той да се съгласи на коалиция, вместо да ги финтира така изненадващо с предложение за цял кабинет, представен не като партиен, а като експертен?
И кой може да се притеснява повече от това да се спъне процедурата по избор на кабинет и да се отиде на трети избори за една година - ИТН или всички останали?