75 лв. бонус към пенсията, ако се ваксинираш. Новата мярка на правителството за стимулиране на ваксинацията, обявена в последния ден преди коледната ваканция, дойде като изненада за мнозина.
Не защото новият кабинет на Кирил Петков говори от ден първи, че ще засили имунизационната кампания, нито защото се случва именно сега - точно преди празниците.
Изненадваща е, защото... най-малкото не е безсмислена.
До момента всички приказки за това как ще стимулираме ваксинациите, а хората ще бъдат убеждавани да си сложат две дози (по всяка вероятност сега ще трябват и повече) обикновено свършваха дотам - благи приказки на текущия здравен министър, призиви на някой и друг експерт и толкова.
Разбира се, всички си спомняме пиковите моменти в кампанията на министър Стойчо Кацаров - томбола с евтини смарт часовници и могъщо хващане за ръце като Грижовните мечета, което да стопли сърцата на "неверниците" и да им "покаже светлината"...
А сега идва тази идея - не особено голям паричен бонус, който обаче би бил добре дошъл за всеки пенсионер, особено след като месечните ковид помощи за тях бяха намалени от 120 на 60 лв.
Самият нов стимул ще важи както за тези, които се ваксинират от 1 януари до 30 юни, така и за онези, които вече са си поставили три дози - Соломоново решение, при което вариантът да остане някой недоволен се намалява значително.
Този ход е насочен към най-уязвимата възрастова група сред населението, която от самото начало на пандемията дава най-много жертви и най-много пациенти в болница. А именно това е ключът от палатката - за следващата вълна, която се задава зад ъгъла, да има далеч по-малко напрежение върху здравните заведения.
Паралелно с това ще върви и мащабна информационна кампания, която (би трябвало) да уверява хората, че ваксинацията е добър избор, базиран върху изпитани научни факти, а не на "една комшийка ми каза". Поне такива са надеждите тук.
Целта на властите е да привлекат нови 300 хил. души да се имунизират срещу коронавируса. Дали ще се постигнат тези резултати, ще видим. Но ако този позитивен стимул за пенсионерите се приложи с една достатъчно добра и мащбна информационна кампания... Кой знае, може и да проработи.
Ако не - тук причината за неуспеха ще е по-скоро забавянето на тази мярка, просто защото у нас вече има доста силни и категорични мнения по въпроса.
Предвид голямата златна гора от обещания, с която новото правителство влезе в мандата си, на пръв поглед трудно може да се прецени какъв точно ще е ефектът на тази нова мярка върху бюджета.
Именно тази неяснота в момента, както и самият факт, че още нямаме приет Бюджет 2022, дават на правителството свободата да действа малко по-смело.
Факт е, че тепърва ще видим каква ще е цената на всичката тази смелост с всички предвидени държавни харчове, но ако гледаме конкретната мярка за стимулиране на ваксинационния процес, тя стои разумно на фона на всичко до момента.
Можем да се запитаме защо никой досега не се сети за този ход. Той не изисква повече средства от обикновено отпускане на помощ за възрастните хора, има еднократен характер и най-важното - може наистина да накара много хора (особено по-възрастните) да отидат и да си сложат ваксина.
Може би просто едва това правителство има достатъчно свобода на действие за подобно нещо. Или едва сега усещаме ножът да е стигнал толкова дълбоко до кокала, че някой да се замисли за алтернативи, които действително биха могли да проработят.
Остава ни само да се надяваме, че той не идва твърде късно и ще постигне действително резултати.
Защото, ако не друго, Кирил Петков е прав за последиците, които би ни донесло вървенето по същия този път на празно говорене и твърде бавни резултати - България просто ще се превърне в COVID гетото на Европа, а страната ще преживее още солидно време на частични затваряния, учене от вкъщи и т.н.
Оттам нататък всеки от нас има своя си избор, чиято попара накрая всички ще духаме.