Писателят Георги Господимов спечели международната литературна награда Ceppo (Premio Ceppo Internazionale Racconto), връчвана в Италия. Той е бил отличен заради книгата си с разкази "И всичко стана луна" (E tutto divenne luna), издадена на италианския пазар от изд. "Воланд" в превод на професор Джузепе дел' Агата.
"Благодарение на своето поетическо възприятие, подхранвано с меланхолия, но и с хумор, той успява във всичките си разкази да прояви силна емпатия между своя Аз и другите ("Аз сме"), което е дарба на детството, продължена в зрелостта и невероятен талант за смесване на различни жанрове", се казва в мотивацията на организаторите на наградата за връчването й на Георги Господинов.
Като част от отличието организаторите на наградата Ceppo обявяват, че Господинов ще изнесе открита лекция във Флоренция, озаглавена "За тъгата, страховете, детството и други истории".
На следващия ден (14 март) ще представи най-новата си книга с разкази "Всичките наши тела", която предстои да излезе в Италия отново в превод на професор Дел' Агата. Освен лекцията и представянето на италианското издание на "Всичките наши тела" се предвиждат дискусии с автора и срещи с италиански ученици и студенти. Пътуването дотам се осъществява благодарение на БКИ в Рим.
Самата книга "И всичко стана луна" получи прекрасни отзиви от италианските медии, а "Кориере дела сера" и "Република" определиха Господинов като "брилянтен разказвач" и "българският Кундера, пътуващ навътре към световете на всеки".
Наградата Ceppo се връчва от 1955 година, а от 2006 става международна. Сред първите й чуждестранни писатели е и нобелистът Марио Варгас Льоса.
Междувременно австралийската актриса Кейт Бланшет също получва признание от Италия, като тя ще оглави журито на кинофестивала във Венеция, който ще се проведе от 2 до 10 септември, съобщиха организаторите на фестивала.
"Венеция е един от кинофестовете с най-ярка атмосфера в света. Той е празненство на киното като вдъхновяващо и провокиращо изкуство във всички негови форми", коментира на свой ред Бланшет при обявяването на новината.
Тя беше председател на журито и на кинофеста в Кан през 2018 г., така че това за нея няма да е съвсем ново изживяване.
Директорът на Мострата във Венеция Алберто Барбера изтъкна заслугите на Кейт Бланшет като икона на съвременното кино, като активистка за правата на жените и нейната ангажираност в хуманитарни и екологични каузи. Самата тя е носител на "Оскар" за най-добра женска роля за участието си във филма "Син жасмин" на Уди Алън.
Ясно е вече и кой ще подбере следващия Джеймс Бонд. 59-годишната продуцентка Барбара Броколи ще бъде натоварена със задачата да намери наследник на настоящия 007, в момента изобразяван от актьора Даниел Крейг, който за пети и последен път ще влезе в образа на Бонд в очаквания тази година "Смъртта може да почака".
Броколи разби част от теориите около това кой може да бъде следвания Бонд, като отхвърли идеята (лансирана от актриси като Емилия Кларк от "Игра на тронове"), че жена може да влезе в обувките на най-известния шпионин. За сметка на това тя потвърди, че той все пак може да е чернокож.
"Бъдещият Бонд може да е с всякакъв цвят, но отново ще е мъж", казва Барбара Броколи в интервю за Variety.
Сред потенциалните цветнокожи изпълнители на ролята на Бонд е актьорът с афроамерикански произход Идрис Елба, който е и един от фаворитите на букмейкърите за ролята. Все пак все още с най-голям потенциал е Джеймс Нортън, когото видяхме в сериала McMafia.
Колкото до дамите във филмите за Бонд, Броколи е категорична: "По-скоро предпочитаме дамите да пресъздадат нови силни персонажи".
Всички знаем, че понякога любовта, особено когато е наранена, може да поеме по мрачни пътища. Те понякога обаче си играят с нелепостта. Американец поиска от съдията по бракоразводното му дело да позволи останалите спорни въпроси около раздялата да бъдат разрешени в бой с мечове.
Той, разбира се, отчита, че такава битка би била нечестна за бившата му съпруга и приема тя да си избере представител, който да заеме нейното място.
Дейвид Остром от Паола, Канзас, напомня също, че решаването на спорове с дуел не е забранено изрично от американското законодателство. Причината, която той изтъква за желанието си да реши спора с бившата си половинка именно по този начин, е, че съпругата му вече така или иначе го е "унищожила".
Остром обаче иска дуелът да бъде насрочен след 12 седмици, за да може през това време да осигури подходящи самурайски мечове.
Необичайното искане е породено и от фрустрацията, която адвокатът на жена му предизвиквала у Дейвид Остром.
"Мисля, че с моята абсурдност отговорих на абсурдността на г-н Хъдсън", обяснява той пред местния вестник "Де Мойнс Реджистър". Има и прецедент, при който върховен съдия от Ню Йорк е признал, че в САЩ дуелите не са забранени.
Адвокатът на съпругата му отговаря на искането, като първо поправя правописните грешки на Остром. След това предлага съдът да поиска лечение при психолог. Съдията още не се е произнесъл по необичайната молба.