Грузия пренаписа историята си с успех над Роналдо и компания

Грузия пренаписа историята си с успех над Роналдо и компания Снимка: Getty Images

Грузия се класира за следващата фаза на Евро 2024 с историческа победа с 2:0 над Португалия.

Това е първи успех на голям турнир за Грузия като самостоятелна страна и той изстреля тима на осминафиналите, което също е историческо постижение.

Още преди мача Португалия си беше осигурила първото място в групата и това позволи на Роберто Мартинес да прибегне до ротации с цели осем промени в състава.

За Грузия пък единствено победа вършеше работа и отборът на Вили Саньол я постигна с попадения в двете полувремена.

Още във втората минута португалците сгрешиха и след бърза контраатака Хвича Кварацхелия откри резултата.

Последва натиск на Португалия, но Мамардашвили направи няколко спасявания, включително при пряк свободен удар на Кристиано Роналдо.

В 55-ата минута Антонио Силва изрита съперник в пеналта на Португалия и макар че контактът не беше твърде голям, се стигна до преразглеждане с ВАР и до отсъждане на дузпа.

Голмайсторът Жорж Микаутадзе застана зад топката и реализира от 11-те метра за 2:0.

Кристиано Роналдо пък беше заменен още в 65-ата минута и остана без гол на тези еврофинали.

На второ място в група "F" завърши отборът на Турция, който надделя трудно над Чехия с 2:1.

Турците играха с човек повече още от 20-ата минута, но въпреки това стигнаха до успеха едва в добавеното време.

Чехия се нуждаеше от задължителна победа и започна по-активно мача, но още в 20-ата минута Антонин Барак беше изгонен, след като получи два пресилени жълти картона.

Мачът се изнерви, а турците привидно контролираха играта, макар и без да създават чисти голови положения.

В края на полувремето много опасна контааратака на Чехия завърши с удар на Юрашек, но Гюнок беше излязъл навреме и спаси.

Преимуществото на Турция даде резултат в 51-вата минута, когато Хакан Чалханоглу изведе своите напред с много добре насочен удар по диагонала.

Но 15 минути по-късно Чехия изравни, след като вратарят на турците изпусна една топка и Томаш Соучек се разписа с добавка.

Гюнок имаше претенции за нарушение срещу него, но ВАР прецени, че попадението е редовно.

Чехите се бореха до последно, но в 94-тата минута Дженк Тосун сложи край на надеждите им с гола си за 2:1.

След края на мача се стигна и до меле между двата отбора и до втори червен картон за футболист от Чехия.

На осминафинала Турция ще срещне Австрия.

Грузия ще се изправи срещу Испания, а Португалия ще срещне Словения.