Защо цяла Англия настръхна срещу съдията за полуфинала?

Английският рефер Антъни Тейлър бе нарочен за виновник №1 за отпадането на домакина Германия от европейското първенство. Британецът не отсъди явна дузпа за Бундестима за игра с ръка на Марк Кукурея в четвъртфинала срещу Испания и скоропостижно пое към дома.

Появиха се какви ли не теории за отсъждането на Тейлър, а много германски фенове се убедени, че той нарочно е ощетил нацията-домакин.

Сега от УЕФА определиха съдията за полуфинала Нидерландия - Англия и англичаните започнаха да плетат конспирации, чувайки името на германеца Феликс Цвайер.

Естествено, най-големите притеснения на островитяните са, че немецът ще подкрепя "лалетата" заради грешката на Тейлър.

А на фона на тези вероятно наивни опасения се припомни и нещо друго.

Преди три години, още когато беше в Дортмунд, звездата на англичаните Джуд Белингам се замеси в голям скандал, в който фигурираше и името на Цвайер.

След едно издание на Дер Класикер всички в щаба на Борусия имаха претенции срещу съдията, а Белингам си позволи да са възмути на глас как така дербито е било поверено на "рефер, замесен в черно тото".

Преди вече почти 20 години Цвайер бе наказан уж до живот, като участник в огромния корупционен скандал около съдията Роберт Хойцер.

Цваейр бе уличен във взимане на подкупи като прохождащ в занаята страничен рефер. Днес вече изпълнява главна роля на терена и го делят часове от това да ръководи полуфинал на европейско.

Странно е и нещо друго. Цвайер вече ръководи мач на Нидерландия в елиминациите на турнира - осминафинала срещу Румъния, спечелен от "лалетата" с 3:0. А след това бе четвърти арбитър на четвъртфинала Нидерландия - Турция (2:1).

Заради всичко това - действията му ще се следят под лупа. Просто няма как.