Няма технология - има грешка, има технология - пак има грешка

Съдията може и да сгреши, но електрониката – никога. Това беше фундаменталният мотив, когато преди пет години световната футболна централа ФИФА реши да въведе технологията за отчитане на това дали има вкаран гол, или не.

Също като в тениса, където „ястребовото око” определя кога топката е вън или вътре в игрището. Само че се оказа, че понякога и машините са в грешка. И то съвсем не толкова рядко! Само за последните осем месеца футболната електроника сгафи цели четири пъти.

Как и защо новите технологии влязоха във футбола?

За повод послужи това, че един фалшив гол може да повлияе фатално върху резултата. Такива случаи има на световни и европейски първенства, начело с двата мача между Англия и Германия от 1966 и 2010 г. Преди половин век на „Уембли” съветският тъчрефер Бахрамов зачита гол на Джеф Хърст, без топката да е минала линията, а британците печелят с 4:2 и вдигат световната титла. А на мондиала в Южна Африка съдбата си го върна. В четвъртфинала не беше признат чист гол на Франк Лампард и германците победиха с 4:1.

Именно след този гол на Лампард се заговори за технологиите, с които да се отчита дали топката е влязла във вратата, или не.

Те бяха одобрени от Международния борд на 5 юли 2012 г. Година по-късно едната от системите HawkEye влезе в шампионата на Англия.

ФИФА заложи на друга техника – GoalControl. Тя беше дежурна на голлинията в световното клубно първенство (2012, 2013) и турнира за Купата на конфедерациите (2013). Там системата не влезе в работа, тъй като нито един гол не подлежеше на съмнение. Но на световното в Бразилия-2014 Карим Бензема стана първият футболист, чийто гол в мача Франция – Хондурас (3:0) бе признат по електронен път от GoalControl. Днес тези технологии вече действат в елитните дивизии на Англия, Италия, Франция и др.

Как работят въпросните системи?

При GoalControl например има общо 14 камери за скоростно снимане, насочени по седем към всяка от вратите и разположени в различни позиции. Свързани са с главния компютър. Ако устройството отчете, че топката е преминала с пълния си обем голлинията, веднага се подава сигнал към специалния часовник на съдията. Той започва да вибрира, и така реферът разбира, че има гол. По подобен начин действа системата HawkEye, която беше избрана от УЕФА за Евро 2016. Cairos GLT System пък разчита на електромагнитно поле.

Но по правилник реферът може и да не се съобрази с техниката, ако му се струва, че има грешка, и да везем собствено решение.

Способна ли е машината да сгафи в преценката си? В галерията ви представяме няколко подобни случая.

Новините

Най-четените