В понеделник вечерта Кристиано Роналдо вероятно ще бъде обявен като първия носител на "Златната топка", след като наградата се върна при оригиналния си собственик - френското списание "Франс футбол".
Очаква се за девета поредна година победител да е някой измежду двамата големи на нашето време - Роналдо или Лионел Меси.
От 2008 г. насам тези двама невероятни таланти са властелините на наградата - Меси с пет приза, а Кристиано с три.
Последният, който спечели "Златната топка" преди ерата на тяхната доминация, беше Кака като играч на Милан през 2007 г. Тогава Роналдо и Меси попълниха тройката, а трябва да се върнем до 2006-а, когато и двамата не стъпиха на подиума.
Тогава спечели Фабио Канаваро след световната титла на Италия, но времената бяха много различни.
Тони Блеър беше министър-председател на Великобритания, Джордж Буш беше американският президент, а Доналд Тръмп беше водещ на риалитито "Стажантът".
Може ли да обобщим, че се вижда краят на доминацията на Меси и Роналдо за "Златната топка"?
Ще е прибързано и опасно да твърдим, че двамата вече са преминали зенита си, но връщането на наградата под егидата на "Франс футбол" и неговите правила за гласуване със сигурност ще открие шанс пред много по-голяма група от футболисти.
По време на сътрудничеството между ФИФА и списанието в периода 2010-2015 гласуването се извършваше не само от журналисти, а и от капитаните и селекционерите на националните отбори.
Сега отново наградата ще се решава само и единствено от журналисти.
Ако тези правила бяха в сила през първата половина на това десетилетие, на два пъти щеше да се прекъсне хегемонията на суперзвездите от Примера.
През 2010-а Уесли Снайдер беше първенец на футболните репортери след невероятен сезон, в който спечели Шампионската лига, титлата в Серия "А" и Купата на Италия с Интер, преди да стигне до финала на световното първенство в ЮАР с националния тим на Холандия.
Двама от шампионския отбор на Испания - Андрес Иниеста и Шави, щяха да са втори и трети на базата на журналистическия вот.
Меси тогава остана четвърти избор на колегията, но след като бяха прибавени гласовете от националните отбори, той излезе на първа позиция.
Три години по-късно Франк Рибери беше №1 според футболните репортери заради требъла с Байерн, но в крайна сметка наградата отиде в ръцете на Роналдо.
Французинът събра 524 точки, докато Кристиано имаше само 399, но треньорите и капитаните не мислеха като журналистите.
Очевидно е, че специалистите, които пишат за футбол, имат доста по-обективна оценка и не робуват на имена.
Роналдо спечели Шампионската лига и Евро 2016 и привидно доста рано уби интригата, но през следващия сезон няма голям форум на националните отбори нито в Европа, нито в Южна Америка.
Ако Луис Суарес пренесе головата си успеваемост и през 2017 г., ще е сериозен кандидат в очите на журналистите.
Често се дискутира и името на Неймар и вероятността в един момент младият бразилец да измести Лионел Меси от позицията на най-важния човек за Барселона. Когато се появят наченките на това, бившият играч на Сантос също ще е сред претендентите.
Гарет Бейл е в сянката на Кристиано, но притежава класата и таланта да вдигне приза.
Антоан Гризман спокойно можеше да е победител през тази година, ако бе извел Франция до европейската титла и клубният му тим Атлетико се бе справил с Реал на финала в Шампионската лига.
Но през следващите сезони отново може да му се отвори възможност да вземе "Златната топка".
Роберт Левандовски от Байерн Мюнхен и Пиер-Емерик Обамеянг от Борусия Дортмунд могат да върнат трофея в Германия, след като за последно Матиас Замер през 1996-а получи отличието.
Във Висшата лига, разбира се, също има сериозни кандидати, но освен индивидуален блясък, ще трябват и трофеи. Месут Йозил и Алексис Санчес от Арсенал, както и Серхио Агуеро от Манчестър Сити имат своите шансове.
На по-късен етап ще се появят още Еден Азар, Диего Коща и Пол Погба, които през 2017-а нямат шансове, тъй като Челси и Манчестър Юнайтед не са в Шампионската лига.
За довечера изглежда сигурно, че ще е Роналдо, но в следващите сезони битката за "Златната топка" ще бъде много по-оспорвана и обективна.