Никой не им дава шанс, но понякога те сътворяват чудеса, които се помнят с десетилетия.
Аутсайдерите във футбола остават завинаги в историята, ако направят голям удар. Ако спечели фаворитът, това не е паметно събитие. Но виж когато Давид повали Голиат...
Аутсайдерите са симпатични. Когато не си запалянко на нито единия тим в голям мач, избираш наглед обречения, отписания. Неписано правило, за да има тръпка и романтика.
Английският в. "Дейли Мейл" нареди и българите от САЩ 94 в списък с култови аутсайдери, за които светът говори и до днес.
Голът с глава на Данчо Лечков срещу Германия илюстрира великото лято на този отбор, от който никой нищо не очакваше.
"До четвъртфинала с Германия те бяха просто един симпатичен отбор - пише изданието. - Но когато елиминираха самоуверените световни шампиони, българите се превърнаха в бомбата на годината. И не само! Светът гърмеше за техния успех."
Без съмнение голът на Лечков е бил причина за сериозен махмурлук и във Великобритания, където всяка загуба на Германия на футболния терен е повод в пъбовете да се лее бира.
Както си знаем, доста пиво се изля и из българските улици, домове и кръчми онова лято. А и край басейна в хотела на нашите май не я караха на плодови сокове и чай. И имаше ефект!
В списъка с култови аутсайдери има няколко знаменити истории. Севернокорейците от 1966 г. бият Италия с 1:0, въпреки че пристигат на световното в Англия като пълен аутсайдер. "Мейл" илюстрира паметното им постижение с велика снимка - как тимът се е събрал пред телевизора в хотела в Мидълзбро и гледа епизод от шоуто на Лоуръл и Харди. Сблъсък на две култури...
Тук попадат още геройствата на Камерун от 1990 г. с блестящия Роже Мила, както и успехът на Гърция от Евро 2004.
Тогава елините биха наред всички фаворити, а накрая спечелиха и в Лисабон срещу домакина Португалия.
Това вероятно е най-великата победа на аутсайдерв в историята на големия футбол. Серия от резултати, кой от кой по-изненадващи, завършили и с титла.