Бразилия или Аржентина? Пеле или Марадона?

Този въпрос е риторичен и ще има толкова отговори, колкото пъти бъде зададен. Футболът е игра, в която се раждат идоли, а някои отбрани остават завинаги на пиедестал.

Бразилия и Аржентина са издигнали там, горе над простосмъртните футболни величия, два мита.

Пеле или Марадона? Кой е номер едно в историята?

Контролата в събота следобед в Пекин между двете велики футболни нации извика спомени за славни битки, за големи играчи и много купи - общо 7 първенства на планетата (5 за Бразилия, 2 за Аржентина).

Сега спорът е Меси или Неймар, двама добри приятели от Барселона. Но през годините враждата Марадона-Пеле никога не е избледнявала, камо ли да говорим за приятелство.

Ето опит на английския в. "Дейли Мейл" да се сглобят идеални 11 на двата тима за цялата им история, макар че изглежда конфузно да напипаш само 11 имена сред такава плеяда велики играчи.

Бразилия:
Жилмар - вратар на отбора от 50-те и 60-те години, пазил в 94 мача със златистата фланелка, световен шампион за 1958-а и 1962 г. Емблематичната снимка на младия Пеле, който плаче на рамото му след титлата през 1958 г. е в музея на стадион "Маракана". Почина преди година.

Карлос Алберто - първият атакуващ десен бек, вкарал на финала на световното през 1970 г. До него са Белини (шампион за 1958 и 1962), Лусио и Роберто Карлуш (и двамата с титлата за 2002 г.).

В средата на терена са Диди (от златния тим с купите през 1958 и 1962 г.) и Жерсон, магьосникът от шампионския тим през 1970 г.

На дясното крило е великият кривокрак Мане Гаринча (шампион за 1958 и 1962 г.). Отляво е поставен мустакатият Ривелиньо, който всяваше паника в защитите през 1970 г.

В атака - Пеле и Роналдо. Без коментар. А има още толкова богат избор... Вава, Ромарио, Зико...
Всички 11 бразилци в този въображаем състав са световни шампиони. Някои и по два пъти. Не така седи въпросът при "съперника".

Аржентина:

Убалдо Фильол - вратар на шампионския отбор от 1978 г.

В защитата са наредени Хавиер Санети (дясно) и Хуан Пабло Сорин (вляво), които бяха отлични футболисти, но не са печелили световната титла. Централната двойка защитници е от шампиони: Даниел Пасарела (1978) и Оскар Руджери (1986).

В центъра на игрището "блестят" Хавиер Масчерано и Антонио Ратин - лидери, бойци, но не и магьосници. И двамата не са шампиони на света.

Пред тях - магия. Лионел Меси и Диего Армандо Марадона, ако някой някога може да си ги представи на един терен, заедно. Меси не успя да вдигне титлата тази година, но Марадона го направи през 1986 г.

В атака са голмайсторът на златния тим от 1978 г. Марио Кемпес и Габриел Омар Батистута - рекордьорът по попадения със синьо-бялата фланелка.

Отборите са симптоматични за философията на двете футболни школи. Бразилците са вълшебници от десния фланг на отбраната до централния нападател. Няма играч, който не атакува и не търси паса, гола и импровизацията.

Най-достойните аржентинци са биткаджии в отбрана и полузащитата, а атаката е гениална. Такива бяха отборите им, спечелили две световни титли. Такъв бе тимът им и това лято, когато си проправи път до финала.

В Пекин ще се изиграе просто една контрола. Бразилия - Аржентина.

Но какво звучене има този мач за всеки, който обича футбола!

Новините

Най-четените