Когато на 26 октомври 1863 г. групата мъже се събира в лондонската пивница „Freemasons tavern”, тя все още не подозира, че слага начало на едно велико дело. Това е рождената дата на съвременния футбол.
Джентълмените около голямата маса полагат основата на правилата на най-великата игра, базирани най-вече на трите регионални регламента на колежите в Ръгби, Кеймбридж и Шефийлд.
Век и половина по-късно футболът отново си е същата игра с ритане на топка, макар и да се е превърнал във внушителна индустрия. И макар че често може да се чуе, че „парите убиха футбола”, днес се играе изключително привлекателно. Неслучайно Цар Футбол вече е седнал на трона във всички континенти.
Кое всъщност може да убие футбола?
Ако зададете този въпрос в родното му място Англия, ще получите най-различни отговори. Запалянковците с по-ниски доходи ще кажат, че това са новите модерни стадиони с високите цени на билетите, отблъснали значителна част от традиционната публика.
Когато беше мениджър на Селтик, Гордън Страхан приписа убийството му на английската Висша лига, обираща най-добрите играчи с многомилионни договори за заплати. Колегата му от Арсенал Арсен Венгер каза миналата седмица, че „алкохолът убива футбола” заради пиянския скандал с Уейн Руни.
Журналистът Джонатан Уилсън от „Football365” от своя страна беше на мнение през лятото, че европейското първенство с 24 участващи отбора си е истински атентат срещу играта. В Би Би Си по-рано тази година коментираха, че корупцията по високите етажи убива футбола, имайки предвид скандалите около Сеп Блатер и Мишел Платини.
Всъщност това са все проблеми предимно от периферията на футбола. Но има пет неща, които наистина са в състояние да затрият най-великата игра в света.
Представяме ги в галерията.