Бразилия се спаси с голове в добавеното време

Неймар премина през доста трудности в мача и играта му не вървеше, но накрая се разписа за 2:0 Снимка: Getty Images

С голове в добавеното време Бразилия победи мъчно Коста Рика с 2:0 и се изкачи на първо място в класирането в група Е.

Бразилците не бяха далеч от това да запишат втори пореден разочароващ резултат след 1:1 срещу Швейцария заради слабото си първо полувреме и многото пропуски през второто, но в 91-ата минута Коутиньо откри, а в последните секунди Неймар направи победата по-комфортна.

Фаворитите в мача изиграха мудно първо полувреме, в което не създадоха никаква работа на Кейлор Навас.

В 13-ата минута Борхес можеше да открие за Коста Рика, но не уцели вратата от добра позиция. В 26-ата минута гол на Габриел Жезус не беше зачетен заради явна засада и с това се изчерпаха възможностите на "селесао".

След почивката обаче Бразилия се разигра и започна да реди положения пред Навас. Първо Жезус нацели гредата с глава, после Коутиньо нямаше шанс при добавката и топката мина на сантиметри от вратата след рикошет.

В 56-ата минута Неймар стреля опасно, но Навас показа рефлекса си и спаси.

Натискът върху защитата на костариканците продължи и те започнаха да грешат все по-често. В 72-ата минута нова грешка позволи на Неймар да стреля, но силният му удар мина малко встрани.

В 78-ата минута реферът Бьорн Кайперс отсъди пресилена дузпа за леко посягане срещу Неймар, който беше на чиста позиция в наказателното поле. След консултация с ВАР обаче, съдията промени решението си и отмени наказателния удар.

Бразилците се изнервиха и скоро Неймар и Коутиньо получиха жълти картони за гневни реакции.

В 91-ата минута скъпоценният гол за Бразилия най-сетне дойде. Резервата Фирмино свали с глава едно центриране на Марсело, Жезус опита да овладее топката, но докосването му се превърна в пас за Филипе Коутиньо.

От няколко метра Коутиньо нямаше как да сбърка - 1:0 за Бразилия.

В 97-ата минута при контраатака отдясно Дъглас Коща сервира топката на Неймар, който засече на празна врата за 2:0.

Така "селесао" води в групата с 4 т., следва Сърбия с 3, която обаче още не е изиграла втория си мач срещу Швейцария. Коста Рика записа втора поредна загуба и отпада от първенството.