Анфийлдски класики

8 февруари 2014 г. Ливърпул - Арсенал 5:1. Започваме от последната класика на стадиона на Ливърпул. Домакините разпиляха лидера в класирането с 4 гола в първите 19 минути и Арсенал така и не се отърси от шока. Нито в този мач, нито до края на сезона. А бе фаворит за титлата, когато дойде на "Анфийлд". Мартин Шкъртел вкара два гола с глава, Рахийм Стърлинг добави 2, а Даниел Стъридж вкара петия. Ливърпул намали разликата с Арсенал до 2 т., а после подгони титлата, изпусната в края на сезона за сметка на Сити.
26 май 1989 г. Ливърпул - Арсенал 0:2. Великата нощ, в която невъзможното се случи. Ливърпул води в класирането и му стига и реми, та дори и загуба, но с един гол. Гостите оставят венци край терена преди началото, като почит към жертвите от "Хилзбъро".
Алън Смит е извел Арсенал напред, а в последната минута Майкъл Томас се отскубва от защитата и вкарва край вратаря Брус Гробелаар. 0:2, титлата е за Арсенал! Трибуната "Коп" е в шок, но намира сили да аплодира шампионската обиколка на гостите.
28 август 1994 г. Ливърпул - Арсенал 3:0. Във втория кръг от сезона едно 19-годишно хлапе съсипва най-добрата защита в Англия (и актуална на националния тим) с три гола за 4 минути и 33 секунди. В 26-ата минута Роби Фаулър открива резултата, в 29-ата удвоява, а в 31-вата вкарва третия си гол. Постижението бе считано за вечно, но преди година Саидо Мане от Саутхемптън го подобри в мач срещу Астън Вила.
23 декември 1995 г. Ливърпул - Арсенал 3:1. Малко повече от година по-късно Арсенал се връща на "Анфийлд" жаден за реванш в следващото си гостуване там. И повежда с гол на Йън Райт. Фаулър обаче отвръща с нов хеттрик, като вратарят на гостите Дейвид Сиймън нарича хлапака "извънземен", клатейки глава след мача. Два хеттрика в два поредни мача срещу отбранителната крепост на Арсенал...
28 ноември 2004 г. Ливърпул - Арсенал 2:1. Арсенал отива в Мърсисайд със самочувствието на шампион, въпреки че месец по-рано е загубил короната на Недосегаем и е паднал след 49 мача без поражение. Но е отново лидер и фаворит за титлата. При 1:1 в последните секунди, Нийл Мелър стреля от въздуха от над 30 метра и забива топката във вратата на гостите. Момчето е на 20 години и е от академията на Ливърпул, а това е и последният му сезон в родния клуб. Мелър е на терена заради травмите на Джибрил Сисе и Милан Барош, но пише своето парче история.
6 януари 2007 г.
Ливърпул - Арсенал 1:3.
Вечерта, в коята "Анфийлд" се поклони на Тиери Анри.
Двата тима се изправят в двубой за Купата на ФА, а срещата е емоционална, като Арсенал повежда с два гола на Томаш Росицки.
Дирк Каут намалява и Ливърпул натиска, но Анри си прави каквото поиска на контраатаки. Сам разпилява защитата на Ливърпул неведнъж, като накрая вкарва - 1:3.
Стадионът го аплодира за слалома и гола, въпреки, че е във вратата на техния тим. Снимка: BGNES
6 януари 2007 г. Ливърпул - Арсенал 1:3. Вечерта, в коята "Анфийлд" се поклони на Тиери Анри. Двата тима се изправят в двубой за Купата на ФА, а срещата е емоционална, като Арсенал повежда с два гола на Томаш Росицки. Дирк Каут намалява и Ливърпул натиска, но Анри си прави каквото поиска на контраатаки. Сам разпилява защитата на Ливърпул неведнъж, като накрая вкарва - 1:3. Стадионът го аплодира за слалома и гола, въпреки, че е във вратата на техния тим.
9 януари 2007 г. Ливърпул - Арсенал 3:6. Помните ли Жулио Баптища? Наричаха го Звяра, но в Арсенал по-скоро виждаха котенце, отколкото някой сериозен голов хищник. И все пак той също се записа в историята с четири гола на "Анфийлд". В мач за Купата на лигата и двата тима бяха с голяма част от резервите, но Арсенал направо размаза домакините. При 1:5 двайсетина минути преди края, Ливърпул все пак спаси малко от честта си с два гола.
8 април 2008 г. Ливърпул - Арсенал 4:2. Четъртфинал в Шампионската лига, непоносим за хора със слаби сърца. Абу Диаби изведе гостите напред рано, а Сами Хюпия изравни - 1:1, както бе завършил и първият мач в Лондон. Фернандо Торес заби уникален гол, но 5 минути преди края Тио Уолкът мина целия терен и сервира топката за 2:2 на Еманюел Адебайор. Арсенал се виждаше на полуфинал, преди Райън Бабел да падне в наказателното поле - дузпа. Стивън Джерард вкара, а в добавеното време Бабел не остави съмнения. Мачът бе експлозия от емоции, невероятно шоу.
21 април 2009 г. Ливърпул - Арсенал 4:4. Година по-късно Арсенал си върна отчасти. Андрей Аршавин вкара четири гола, а за Ливърпул отвърнаха с по два Торес и Юси Бенаюн. Домакините преследваха титла и бяха на 2 т. от Манчестър Юнайтед, а гостите не играеха за нищо. Но какво шоу бе това...!
3 март 2012 г.
Ливърпул - Арсенал 1:2.
В този най-странен от странни мачове, Ливърпул трябваше да води поне с 3:0 до почивката.
Две греди спасиха гостите, те си вкараха автогол чрез Лоран Косчиелни, а положенията се редяха пред вратата им.
Но Робин ван Перси изравни с първата им опасна атака.
След почивката Ливърпул пак натисна, като кулминацията на пропуските бе дузпа, спасена и при първия удар, и при добавката на Каут от Войчех Шчесни.
И в добавеното време Ван Перси нанесе втори удар - от въздуха в обратния ъгъл. 1:2. Снимка: Getty Images
3 март 2012 г. Ливърпул - Арсенал 1:2. В този най-странен от странни мачове, Ливърпул трябваше да води поне с 3:0 до почивката. Две греди спасиха гостите, те си вкараха автогол чрез Лоран Косчиелни, а положенията се редяха пред вратата им. Но Робин ван Перси изравни с първата им опасна атака. След почивката Ливърпул пак натисна, като кулминацията на пропуските бе дузпа, спасена и при първия удар, и при добавката на Каут от Войчех Шчесни. И в добавеното време Ван Перси нанесе втори удар - от въздуха в обратния ъгъл. 1:2.
Завършекът е през 2014-а, когато Ливърпул отнесе лидера Арсенал. Този мач не спира да изненадва.

Ливърпул срещу Арсенал е класика.

Да обясняваме защо, означава да караме този, който не знае, да рови из архивите на английския футбол.

Два от най-традиционните грандове на играта на Острова, достолепни футболни старци с история на велики битки.

Само в последните 27 години и само на "Анфийлд", имаме 10 паметни двубоя.

Голове, драма, герои - някои от които остават в аналите на това дерби само с тази си проява, както и срещи, решили съдбата на цял един сезон.

Ливърпул и Арсенал гарантират учестен пулс и неочаквани развръзки.

Мачът им от 1989-а е не само ключов в историята на това съперничество.

Той е и вододел в историята на английския футбол.

Ливърпул има нужда от реми или дори загуба с един гол, но допуска 0:2 от Арсенал в последната секунда.

И губи титлата, спечелена от съперника от Северен Лондон.

Двубоят се играе месец и няколко дни след трагедията на "Хилзбъро", променила играта в Англия.

Ударът е твърде силен за Ливърпул, а изгубената титла сякаш добавя още тежест.

И до днес грандът от "Анфийлд" не може да се върне към 70-те и 80-те и статута си на клуб №1 в английския футбол.

Арсенал от тогава израсна до един от елита на европейската игра, а у дома - редовен претендент за върха.

В момента тимът отново е начело, а Ливърпул е далеч назад.

Но бъдете сигурни - класиката си е класика, така че може още довечера да видим мач, достоен да застане в този списък.