През декември миналата година УЕФА гръмна с новината за създаването на нов европейски клубен турнир. Дълго след това обаче почти никой не бе наясно каква точно ще е тази работа – дали ще е аналог на някогашната КНК, дали ще е нещо като доскорошната Купа на УЕФА или пък подобрена версия на маргиналното Интертото?
На 24 септември Изпълкомът на Европейската централа най-сетне вдигна завесата и утвърди кардиналните промени, чиято основна цел ужким е да осигури „достъп на все повече страни до европейската сцена“. Броени дни по-късно от Нион пуснаха и циркулярно писмо до всичките си 55 членки, което разкрива детайлите на революцията – преформатирането на Лига Европа и създаването на Лигата на Конференциите. От него става ясно, че само след година и половина (от сезон 2021/2022 г.) поне 80 процента от държавите на континента ще се окажат в изцяло нова ситуация. В това число и България.
Какво бъдеще ни очаква?
Шампионската лига твърдо остава в досегашния си вид, включително и квалификациите, което означава, че българският първенец ще трябва да преодолее четири съперника, ако иска да влезе в групите.
От лятото на 2021 г. обаче Лига Европа ще е в изцяло нов вид – и там български крак трудно ще стъпи. Броят на участниците в груповата фаза на турнира се свива от 48 на 32, а групите отново ще са с по четири клуба. След това ще има 1/8-, 1/4-, 1/2-финали и финал, но преди осминафиналите се въвежда необичаен елиминационен кръг – в него ще се сблъскат вторите от групите в Лига Европа срещу третите от групите на Шампионската лига. Победителите продължават напред. Шампионът в Лига Европа отново ще получи право на участие в групите на ШЛ през следващия сезон.
Големите реформи обаче засягат правото на достъп до Лига Европа – България официално остава без представител във втория по сила евротурнир. В груповата фаза директно ще попадат по два отбора (носителят на купата и петият в първенството) от челната петица в ранглистата на УЕФА (Испания, Англия, Германия, Италия, Франция) и един отбор от шестия (Португалия). Компания ще им правят основно неудачници от пресявките в Шампионската лига (втори, трети и четвърти квалификационен кръг) плюс евентуално носителите на купата на страните между 13-о и 15-о място в ранглистата на УЕФА. Т.е. Лига Европа ще се превърне в нещо като утешителна сцена за клубове от големите първенства. И, подобно на Шампионската лига, тя ще е забранена територия за „простосмъртни“.
А къде ще са всички останали – страните от 16-о място надолу?
Новата схема праща огромен брой клубове – над 140, или най-значителната част от всички евроучастници на континента, в Лигата на Конференциите. По формат третият турнир ще прилича на другите два – ще има групова фаза с 32 отбора, разпределени в групи от по четири клуба. Елиминационната фаза стартира с 1/8-финали и т.н. Все още не е ясно доколко Лигата на Конференциите ще се окаже привлекателна от финансова гледна точка – УЕФА не е обявила наградния фонд. Но предвид факта, че и до днес из целия континент бушува недоволство от голямата разлика между Шампионската лига и Лига Европа, то не е трудно да се предположи, че в новата надпревара ще се подхвърлят трохи, което означава едно – още по-голяма тесла за нашите отбори, освен за шампиона. И то, евентуално.
Как ще става класирането за групите в Лигата на Конференциите? По право директен достъп няма да се полага на никого – ще има три пътя за достигане до основната фаза. Тук доста привилегии са запазени за лузърите – онези, които са се провалили в предварителните кръгове на Шампионската лига и Лига Европа.
Първият поток е за 10 отбора, отпаднали в плейофите на Лига Европа. Вторият е по-сложен – той ще събере общо 25 губещи в ранните кръгове на Шампионската лига и Лига Европа. Те ще изиграят три кръга, които ще излъчат пет участника в груповата фаза на Лигата на Конференциите.
Стигаме и до третия поток, най-многочисленият в целите евротурнири. Там ще са и трите български клуба – носителят на купата плюс вторият и третият в първенството. България в момента е на 27-о място в ранглистата на УЕФА и най-вероятно така ще завърши сезона. Това означава, че нашите отбори ще стартират от втори квалификационен кръг и ще трябва да преодолеят по три съперника, ако искат да участват в груповата фаза.
В Лигата на Конференциите ще има и големи имена – в плейофите ще се покаже по един отбор от Топ 5 на континента (шестият в Испания, Англия, Германия, Италия и петият във Франция). Ако вземем настоящия сезон, това щяха да са Манчестър Юнайтед, Рома, Севиля, Волфсбург и Марсилия, въпросът е доколко щяха да се хвърлят и изобщо какви състави биха пускали на терена. Във втория и третия квалификационен кръг пък Португалия, Русия, Белгия, Холандия, Украйна, Турция, Австрия, Чехия, Дания и Гърция ще излъчат по два отбора.
И като теглим чертата излиза, че влизането в групите пак ще е мираж за нашите отбори. Квалификациите в новия турнир няма да са по-леки от тези в Лига Европа, които от доста време така или иначе не се отдават на българските „евробойци“. За сметка на това парите ще са по-малко.
Но пък от УЕФА не пропуснаха да се похвалят, че всичко било за доброто на цяла Европа – в групите на трите евротурнира щяло да има поне по един отбор от 34 страни (от общо 55). И добавят, че в Шампионската лига щяло да има минимум 14 шампиона, в Лига Европа – между 8 и 11 шампиона, а в Лигата на Конференциите – между 9 и 12 шампиона.
Всичко наистина звучи страхотно – но само за шампионите. Ами останалите?