Най-дългият мач в историята на тениса

Джон Иснър едва се крепеше на краката си в сряда вечерта Снимка: Getty Images
Джон Иснър едва се крепеше на краката си в сряда вечерта

Джон Иснър и Никола Маю издигнаха на ново ниво рекорда за това колко може да продължи един тенис мач, след като вече са автори на най-дългия сблъсък в историята на спорта, при това още в първия кръг на "Уимбълдън".

Снощи мачът беше прекъснат при 59:59 в последния сет след 10 часа игра, а снощното му спиране се наложи заради лошата светлина на корта.

Това решение отложи развръзката на срещата за третия ден след началото му - във вторник прекъсването също беше заради лоша светлина, а вчера - след като и двамата тенисисти бяха спечелили по два сета.

Може би битката на Иснър и Маю ще завърши днес на корт №18, но преди това има още два мача на същия корт, така че нищо чудно двамата да доиграват и утре.

Последният сет, който започна малко след 2 часа следобед местно време, трябваше да бъде прекъснат седем часа по-късно, тъй като се скри слънцето. Само този сет се оказа по-дълъг от който и да е тенис мач в историята.

Иснър с 98 аса и Маю с 95 вече задминаха и предишния рекорд за най-много такива точки, който беше поставен от Иво Карлович в Купа "Дейвис" през 2009 - 78 аса.

Най-дългият мач досега беше сблъсъкът между Фабрис Санторо и Арно Клеман на "Ролан Гарос" през 2004, завършил след 6 часа и 35 минути с победа на Санторо.

На "Уимбълдън" най-дълго досега бяха играли Панчо Гонзалес и Чарли Пасарел през 1969 - времето преди въвеждането на тайбрека - 5 часа и 12 минути. Победа за Гонзалес с 22:24, 1:6, 16:14, 6:3 и 11:9.

В началото на мача между Иснър и Маю нищо не подсказваше, че развоят му ще е толкова драматичен. След това обаче, при 2:2 сета, всички бяха наясно, че двамата ще влязат в историята. Феновете бързо научиха за затегнатия мач и скоро всички места на корт №18 с капацитет 782 човека бяха заети, а имаше и правостоящи.

Французинът Маю стигна до първи брейк пойнт за целия сет при 50:50, но Иснър спаси и двете топки.

След това американецът получи златен шанс - два мачбола при 33:32 и след това още един при 59:58, но Маю отби атаките му.

В края на вчерашния ден съдията остана без глас, кадрите от мача се превръщаха в историческо събитие, а електронното табло излезе от строя, защото нямаше как да покаже такъв голям резултат.

Малко след 9,10 часа вечерта Маю се оплака, че вече трудно вижда топката и мачът беше прекъснат.

Първоначално, зрителите, които искаха да видят как ще свърши мача започнаха да викат: "Искаме още!" и да освиркват съдията, решиха, че играчите заслужават повече уважение и ги изпратиха на крака и с аплодисменти.

Иснър беше напълно изтощен, а срещата му на двойки, заявена на корт №10 беше отменена.

Американецът едва се държеше на краката си, а 28-годишният Маю, който е №148 в света изглеждаше невероятно свеж, но за него такива маратонски разигравания вече не са нещо ново - в квалификациите той спечели срещу британеца Алекс Богданович, като в последния сет между двамата изтръгна трудно 24:22.

"Борим се както никога не сме играли досега", заяви на излизане от корта Маю. "Утре се връщаме тек, за да видим кой ще спечели този мач. Всички искаме да видим края."

Иснър добави: "Никола бие страхотни сервиси, аз също. Едва ли в историята на тениса отново ще се случи нещо подобно."

Победителят от този исторически мач ще срещне Тиемо Де Бакер от Холандия, който в първия кръг спечели маратонска битка - 4 часа и 6 минути срещу Сантяго Джиралдо, като в последния сет резултатът беше 16:14.