1. Япония не са фаворити
С контузиите на Тулио Танака и Юджи Наказава и безрезултатния Шинджи Кагава японците изглеждат като сянка на отбора, достигнал до осминафинал на Мондиал 2010. На играчите на Алберто Дзакерони им липсва сработеност и преливане на различните линии в състава, особено в противниковата половина, и всички трябва да са благодарни на Шинджи Оказаки за това, че им спести срама от ранно отпадане. Той беше звездата на предварителната група, влизайки като резерва, за да вдъхнови „сините самураи" в първите два мача, а в третия реализира хеттрик. Въпреки ярката роля на 24-годишния нападател, на един от топ тимовете на Азия определено му липсва блясък и той се нуждае от съществено подобрение в играта си, ако иска да има шансове за победа в турнира. Мачът с Йордания, завършил 1:1, бе достатъчно ясно показно за това, което трябва да направят домакините от Катар на четвъртфинала - да стоят компактно на терена и да затварят пространството пред наказателното си поле.
2. Иран са съвсем живи и ритат здраво
Без някой от играчите на Афсин Готби да е блеснал индивидуално, целият отбор се представя на високо ниво. Персийците спечелиха три победи в „групата на смъртта", като с търпеливо постоянство и колективизъм в действията си пробиха път напред. Въпреки че не може да се каже, че ОАЕ, КНДР и Ирак са в оптималната си форма, това не бива да омаловажава успеха на Иран. С така набраната инерция победителите в група „D" имат какво да противопоставят на фаворита Южна Корея на четвъртфинала.
3. Размерът няма значение
Държавите с милиардно население Китай и Индия се оказаха два от най-големите провали на първенството. Докато за индийците това бе до голяма степен очаквано, то участниците на Мондиал 2002 тръгнаха с големи амбиции в Купата на Азия и победиха категорично с 2:0 в Кувейт в първия мач, след което дойде загубата от Катар и равенството с Узбекистан, което изхвърли Китай от по-нататъшната борба...
4. Саудитска Арабия се сгромоляса катастрофално
В духа на горните разсъждения най-голямата държава в Близкия Изток също претърпя крушение. Шокът там е пълен, защото арабите участваха в шест от последните седем финала на Купата на Азия и като цяло са най-успешният отбор в турнира с три титли. (Толкова имат също и Иран и Япония, но те никога не са се класирали на второ място) Освен това Саудитска Арабия участва и в четири поредни световни първенства от 1994 до 2006 г. Това обаче не попречи на отбора да падне и в трите си мача в предварителната група. След първата загуба от Сирия португалецът Жозе Пешейро бе заменен от местния кадър Насер Ал-Джохар, но и той бе уволнен след груповата фаза. Факторите, донесли провала, са много - от липса на правилна политика към юношеския футбол до политическа намеса в работата на треньорите.
5. Узбекистан са приятната изненада
Преди началото на турнира се очакваше домакините Катар, Кувейт, Китай и КНДР да са отборите, които ще предизвикат статуквото и традиционните фаворити. Никой не слагаше в сметките централноазиатската република, но именно тя се оказа голямата изненада в позитивен аспект. Начело с най-добрия играч на Азия за 2008 Сервер Джепаров и бившата звезда на Динамо (Киев) Максим Шацких, отборът на Узбекистан направи най-добро впечатление с играта си от всички тимове в Катар. Също оттам се появи и най-обещаващият млад талант на Купата на Азия досега - Одил Ахмедов.