Колко велик е футболът!

Третодивизионният Мирандес стигна до полуфинал в турнира за Купата на краля в Испания Снимка: cdmirandes.com

Qué grande es el fútbol! (б.р. - от испански Колко велик е футболът!). Тази фраза звучи навсякъде в Испания от снощи. За това говорят по телевизията, такива са заглавията във вестниците, това е водещата фраза в социалните мрежи на играещите в Испания футболисти.

Възторгът обаче не е породен от поредното дерби между Реал и Барселона. Дори в деня на още едно Класико то сякаш остана на заден план и отстъпи пред едни други герои - играчите на Мирандес от едноименното малко градче в провинция Бургос. Отборът от трета дивизия късно снощи стигна полуфинал в турнира за Купата на Краля и се намира на крачка от класиране в евротурнирите.

Сухите факти обаче не могат да предадат нито частица от възхищението, което предизвика подвига на Мирандес. И то е родено не толкова от факта, че третодивизионен тим стига до този етап на турнира, а заради начина, по който стана това. Подобно нещо не се случва дори в сънищата!

Както подобава на тим от трета дивизия, Мирандес започна участието си в турнира за Купата на Испания от 1/128-финалите. За цялата си 84-годишна история този тим никога не е играл в по-висока дивизия от третата. Дори и там тимът играе рядко, защото по-често е в четвърта дивизия, а не рядко и в регионалните турнири. Всъщност е трудно да очакваме нещо друго от отбор от град с 39 000 жители. Мирандес всъщност е представител на град Миранда де Ебро, който се намира в провинция Бургос, съвсем до границата с Баската автономна област.

В първия кръг на турнира за Купата на краля Мирандес се справя със своите баски съседи, в това число и с отбора, наречен Аморабиета. След това "глиганите" (както е прозвището на Мирандес) побеждават Логронес.

Този успех вдъхновява Мирандес за нов подвиг - да отстрани от турнира три отбора от Примера Дивисион. "Глиганите" правят 1:1 у дома с Виляреал, което се възприема като истинска сензация. Като гост обаче Мирандес побеждава с 2:0 и принуждава ръководството на Виляреал да уволни треньора на тима Хуан Карлос Гаридо. Със същия резултат в Миранде де Ебро е победен Расинг. Тимът от Сантандер се надява на реванш на собствения си стадион, но срещата завършва 1:1.

Междувременно жребият за следващите етапи в турнира си прави страхотна шега с участниците. Всички топ клубове се оказват в едната половина на схемата и на осминафиналите в долната й част се оказват 7 от топ 8 в Ла Лига. До четвъртфиналите пък достигат четири от тях - Реал (Мадрид), Барселона, Валенсия и Леванте. Останалите отбори, които се намират в горната част на схемата възприемат това като страхотен късмет.

Най-доволни са Еспаньол, в чийто щаб смятат, че пътя им към финала е открит.  Участието там на практика означава класиране за евротурнирите, тъй като е 99,99% процента сигурно, че другият финалист ще получи виза за участие в Шампионската лига чрез първенството. Освен това съперници на Еспаньол са отбори от втора и трета дивизия какъвто е случаят с Мирандес, който "папагалчетата" трябва да срещнат на четвъртфиналите.

Първият мач на стадион "Корнея Ел Прат" в Барселона е изключителен. Мирандес се справя великолепно като аутсайдер, вкарва гол в средата на първото полувреме, а като допълнение съдията подминава явна дузпа в тяхна полза. В 77-та минута звездата на тима Пабло Инфанте бележи втори гол за Мирандес и резултата става 2:0. Попадението на Инфанте е доста красиво, тъй като той успява да прехвърли вратаря със страхотен удар. Малко след това същият футболист е съборен в наказателното поле, но съдията Матео Лаос отново подминава ситуацията. В 85-та минута реферът зачита гол на Владимир Вайс от засада.

Неприятностите за Мирандес обаче тепърва предстоят, защото две минути по-късно Руи Фонте изравнява резултата, а в 89-та Жоан Верду бележи третият гол за Еспаньол - 3:2.

И въпреки че реваншът тепърва предстоеше мнозина смятаха, че Мирандес е изпуснал шансовете си за нова изненада. Като единствен мач във вторник вечерта, сблъсъкът между Мирандес и Еспаньол събира огромен брой зрители пред екраните.

"Ще гледаме мача заедно със Сеск и Пике", написа в профила си в Twitter капитанът на Барселона Карлес Пуйол, минути преди първия съдийски сигнала. Стадионът също бе препълнен, поне ако се съди от телевизионните кадри. Дори там където нямаше трибуни и места за сядане, имаше няколко стотин зрители.

В тази втора среща Мирандес не просто оказа съпротива, тимът се справи отлично срещу първия състав на Еспаньол. След края на срещата статистиката отчете, че третодивизионния състав е владеел топката в 60% от времето, а ударите в очертанията на вратата са били 5:2 в полза на домакините. И въпреки това именно Еспаньол откри първи резултата. Пабло Инфанте обаче не се отказа и в 57-та минута успя да изравни.

Този халф, който е вкарал 110 гола за Мирандес в първенството, свърши огромен обем работа не само на левия фланг, където традиционно играе, но и в центъра, и в дясно. Вместо да се защитават пък играчите на Мирандес буквално обсадиха вратата на Еспаньол и в 92-та минута успяха да измъкнат победата. След центриране на Инфанте от пряк свободен удар защитникът Сезар Канеда с глава успя да порази вратата на Еспаньол. Резултатът от двата мача стана 4:4, но с двата си гола на чужд терен Мирандес успя да се класира за следващата фаза.

Има нещо символично в това, че победният гол бе дело именно на Сезар Канеда. Това е футболистът, който преди 6 месеца бе в центъра на скандала за потенциално договорен мач с участието на дублиращия отбор на Еспаньол. Защитникът тогава играеше за тима на Гуиело, който също е в трета дивизия. На Канеда бяха предложени 12 000 евро, за да подсигури поражението на своя тим в двубоя с Еспаньол Б. Срещата бе решаваща за дубъла на "папагалчетата", защото от нея зависеше в коя дивизия ще играе този сезон тимът.

Бранителят обаче постъпи така, както би постъпил всеки честен човек - съобщи за опита за подкуп на президента на своя клуб. В крайна сметка Гуиело спечели с 1:0, а пресата разбра за скандала от разказа на президента на клуба. 33-годишният Сезар Канеда няма да стане невероятен играч, но със сигурност вече има невероятна история след като се опитаха да го подкупят, за да осигури безпроблемна победа на дубъла на Еспаньол, а вместо това със своя гол той остави първия им състав без участие в Лига Европа.

Дали самият Мирандес ще стигне до евротурнирите ще разберем съвсем скоро - на 1 и 8 февруари, когато ще се играят първите мачове от полуфиналите на турнира за Купата на краля. Съперник на тима от провинция Бургос ще бъде най-вероятно Атлетик (Билбао). Тимът спечели първият мач с Майорка с 2:0 и едва ли ще позволи изненада. Големият залог в двубоя между Мирандес и Атлетик ще бъде участието в Лига Европа.

А то изглежда гарантирано, защото другият полуфиналист ще бъде отбор, който ще вземе виза за Шампионската лига от първенството. А ако другият финалист в турнира за Купата на краля спечели и Ла Лига, то победителят от двойката Мирандес - Атлетик ще играе и в мачовете за Суперкупата на Испания.

Затова радостта, която настана след последния съдийски сигнал на мача между Мирандес и Еспаньол е разбираема. Само минута след края на срещата теренът бе запълнен от ликуващи играчи и привърженици. Всички те се поздравяваха един друг, независимо, че до този момент са стоели на различни места на стадиона. В малкия град обаче всички се познават. А сега ги познават и в цяла Испания.