Звездите, които последваха Пеле в Америка

Преди 45 години футболът в Америка бе популярен не повече от бадминтона. Поне като професионален спорт.

Пример - през 1970-а двама англичани, живеещи в Ню Йорк - Клайв Той и Фил Ууснъм, платиха 1500 долара за тв правата на Мондиал 70 в Щатите. Нито един тв канал не прояви интерес и те пускаха мачовете в затворени киносалони в големите градове, нещо като частни излъчвания.

Толкова непопулярен бе спортът.

Пет години по-късно, в последната седмица на юни 1975-а, Пеле бе представен като ново попълнение на Ню Йорк Космос. Кралят на футбола промени всичко.

Днес Мейджър лигата е много популярна у дома, излъчва се и в Европа. Все още е далеч от традиционните първенства на Стария континент, но опитва да изгради империя.

Пеле бе първият. Именно Клайв Той го преследва 3 години из Бразилия, Европа, дори Ямайка, където играе демонстративен мач със Сантос. Накрая успява да го убеди на летището в Брюксел, като договорът е подписан на салфетка от кафенето.

Пеле получава 1 милион долара на ръка със заплата от 1 милион и в следващите 3 години. Правата върху имиджа му за 10-годишен период също отиват в Космос за още милион.

А дали американците не знаят какво да правят с тях?

Дебютът му е на порутеното 22-хилядно стадионче в Рандъл Айлънд, където на игрището дори няма достатъчно трева. Теренът е боядисан в зелено с боя, за да изглежда по телевизията като изряден. На полувремето Пеле се прибира в съблекалнята и си мисли, че го е ударила алергия - краката му са зелени...

Мачът се предава в 22 страни, а в ложите има 300 журналисти. Това е първият двубой по сокър в историята, излъчват от телевизия с национално покритие в Щатите.

За трите му години в Ню Йорк, Пеле преобръща представите на американците за играта. През 1977-а Космос вече играе на стадиона на Джайънтс за 80 хиляди зрители, има модерна база за тренировки, мачовете са пред пълни трибуни, а на тях са Хенри Кисинджър, Мик Джагър, Стивън Спилбърг...

Космос се превръща в най-атрактивният отбор на Ню Йорк в конкуренцията на Джайънтс в американския футбол, Никс в баскетбола и Янкис в бейзбола.

Нещо повече - с Пеле, Бекенбауер, Неескенс, Карлос Алберто и Джорджо Киналя, това е и най-звездният състав в света.

40 години по-късно Лос Анджелис посрещна Стивън Джерард с билбордове "Величие", а Франк Лампард, Давид Вия, Раул и Кака пълнят стадионите из Америка.

Вторият голям бум направи Бекъм, който може и да не е Пеле, но като маркетингов ефект няма равен в историята. Той разработи пазара на Мейджър лигата, както днес се нарича първенството на Щатите. И подлуди отново хората по играта с кръгла, а не яйцевидна топка.

И така - кои последваха пионера Пеле зад Океана за четирите десетилетия от дебюта върху нарисуваното в зелено игрище?

Новините

Най-четените