Новият Джерард?

Това момче наистина може да се превърне в наследникът на Стиви Джи! Снимка: Getty Images
Това момче наистина може да се превърне в наследникът на Стиви Джи!

В 63-ата минута на мача Ливърпул изоставаше с 2:3 при гостуването си на швейцарския Йънг Бойс и Брендън Роджърс погледна към резервната си скамейка. Незабавната реакция на мениджъра бе да пусне в игра Джонжо Шелви.

Въпреки че 20-годишният халф не може да претендира за принос към изравнителния гол на Себастиан Коатес, паднал само минута след влизането му в 67-ата, след това младокът записа името си два пъти в резултата на мача, който след неговата намеса стана 3:5 - красноречиво за влиянието, което Шелви упражни върху отбора.

Джонджо не само реализира двата победни гола, но и пое диригентската палка в средата на терена - нещо, което остро липсваше до момента. Всъщност неговото представяне напомни на един друг европейски сблъсък преди две години.

На "Анфийлд" през ноември 2010 мърсисайдци изоставаха с 0:1 срещу италианския Наполи и изглеждаше сигурно, че ще запишат поредна загуба под ръководството на Рой Ходжсън. Само че влезлият на почивката Стивън Джерард явно имаше други идеи за мача и направи хеттрик за крайното 3:1.

Вярно е, че Шелви вкара "само" два гола, но той бе и за по-кратко време на терена. А това че успя да вдигне духа на младия неопитен състав на Ливърпул в този мач прави представянето му още по-впечатляващо и дава допълнително основание за сравнение с капитана, който бе оставен да почива в този двубой.

В интерес на истината, от началото на настоящия сезон младокът е  с по-голям принос в сравнение с Джерард, като звездата още не е възстановила познатата си форма след миналата изпълнена с контузии кампания.

Да, Джонджо вероятно ще трябва да почака още, за да го измести от титулярния състав, но паралелите с младия Стиви Джи са твърде много.

Настоящият мениджър на отбора поне има възможност внимателно да налага младото момче - лукс, който неговият предшественик Кени Далглиш не можеше да си позволи. С контузиите на Джерард, Лукас и Адам, шотландецът пусна Шелви да плува в дълбокото, преди още да е заслужил такова доверие.

Но превратностите на тежкия сезон 2011/12, в който Джонджо показа потенциал, но и разочарова в някои срещи, всъщност го развиха като футболист. Тежките критики към него само го съоръжиха с необходимата нагласа да пробие на "Анфийлд" - качество, което допълни безспорния му талант.

Това бе очевидно и при аварийното му влизане срещу шампиона Манчестър Сити преди няколко седмици, когато замени контузения Лукас едва в 6-ата минута. По трибуните се усещаше безпокойство дали младият халф ще успее да се включи пълноценно на мястото на такъв основен играч, но Шелви категорично обори тези съмнения.

Тези му изяви несъмнено ще привлекат и вниманието на националния селекционер Рой Ходжсън, който се нуждае от умеещ да бележи полузащитник - роля, в която Том Клевърли разочарова.

Джонджо вече блесна за младежката гарнитура на Стюърт Пиърс, отчитайки се с гол и асистенция за победата над Азербайджан с 2:0 този месец.

Всичко това убеди Брендън Роджърс да подпише дългосрочен договор с халфа, тъй като цената от 1,7 млн. паунда, която плати на Чарлтън през 2010 Рафаел Бенитес, бе отлична инвестиция и стойността й вече се е увеличила неколкократно.

И, разбира се, с навлизането на кариерата на Джерард в последните й няколко сезона, точно този ход на испанеца може да се окаже пророчески, осигурявайки наследника за години напред.