Сергей Милинкович-Савич: звездата на Лацио, в която Ливърпул се прицели

„Ако бях изпълнителен директор на който и да е топ европейски клуб, щях да купя Сергей Милинкович-Савич", са думите на Леонардо, който довежда Кака, Алешандре Пато и Тиаго Силва, докато работи в Милан.

Когато Пол Погба премина от Ювентус в Манчестър Юнайтед за рекордна сума, никой не вярваше, че толкова скоро на сцената в Серия А ще се появи нов бляскав полузащитник, но точно това се случи с Милинкович-Савич, който се превърна в най-важния играч на Лацио.

Пръв Ливърпул се опита да го привлече за 28 млн. евро, но италианците деликатно отказаха офертата, искайки поне 70 млн. И без значение дали цената е реалистична, в Лацио знаят, че разполагат с изгряваща звезда, която вече привлече интереса и на Ювентус, Челси и Манчестър Юнайтед.

Какво трябва да знаете за него

Роден е в Лерида и във вените му тече шампионска кръв. Майка му Милана Савич е била топ баскетболистка в Югославия, а баща му Никола Милинкович е играл футбол на професионално ниво в Сърбия, Португалия, Испания и Австрия.

Първоначално семейството живее в Испания и малко в Австрия, преди да се завърне в Сърбия, където Сергей става част от школата на ФК Войводина. В клуба той веднага впечатлява всички, а през 2013 г. става европейски шампион с отбора до 19 години на Сърбия.

След само един професионален сезон 18-годишният футболист подписва с Генк, който в последните години е люлка на таланти като Кевин де Бройне, Тибо Куртоа, Кристиан Бентеке, Калиду Кулибали и Вилфред Ндиди.

„Престоят в Белгия бе важна част от развитието ми  - казва Милинкович-Савич. - Футболът е груб и физически изискващ. Агресивността, динамиката, въздушните двубои. Първенството е перфектно за младежи."

Точнo какъвто е случаят с Войводина, Сергей прекарва година в Генк, преди да напусне, но не и преди отново да се окъпе в международна слава.

През 2015 г. Сърбия става световен шампион до 20 г., а Милинкович-Савич е сред главните действащи лица. При завръщането си от първенството сърбинът разбира, че Лацио и Фиорентина се интересуват от него и избира да замине за Рим.

Да се приспособи към новия стил не е проблем за Сергей, който в дебютната си година изиграва 35 мача във всички турнири, а под ръководството на Симоне Индзаги еволюира в основна фигура в състава.

Представянията му срещу Рома пък бързо го превръщат в любимец на публиката, а седемте гола в Серия А и осемте асистенции са само малка част от влиянието, което той оказва на терена.

Силни страни

Играта му във въздуха е толкова добра, че почти никой полузащитник в Серия А не може да се мери в това отношение с него. Това обаче не е всичко. Сергей е добра комбинация от мощ и техника, а футболната му интелигентност придава сигурност в Лацио.

В схемата 4-3-3 Милинкович-Савич е средният от тримата полузащитници и е неудържим, когато получи свобода. Борави бързо с топката и взима клинични решения в противниковата третина, а заради физическите си дадености е идеален и когато тимът трябва да се защитава.

Слабости

Играчът поработи много върху това да не изостава в ситуациите и изчисти вредния си навик да си изкарва лесни жълти картони. Личи понякога, че се вбесява, когато отборът му губи, но загубата на търпение е нещо, което изчезва с натрупването на опит.

Знаете ли, че?

Сергей има брат, който се казва Ваня, и е вратар в Торино. Той бе съвсем близо до това да подпише с Манчестър Юнайтед, но заради проблеми около изкарването на работна виза не успя.

Прякорът на Сергей в Сърбия е СМС, а в Италия е Сержанта: „Харесват ми и двата. Когато вкарам гол, ме карат да козирувам", разказва 22-годишният играч.

Фен е на Реал Мадрид от дете и мечтае някой ден да играе в „кралския клуб".

Какво следва?

През април Милинкович-Савич удължи договора си с Лацио, но заяви, че клубът ще реши бъдещето му.

Президентът Клаудио Лотито е човек, с когото трудно се водят преговори, така че ако някой иска Сергей, ще трябва да отправи сериозна оферта.

Едно обаче е сигурно - в Серия А има нов звезден полузащитник, който е на път да стане футболист от световна класа, а всички врати пред него са отворени - както сега, така и в бъдеше.

Новините

Най-четените