Ван Гаал не би могъл да нанесе повече вреда на Байерн

Всеки коментар за мача Байерн - Интер (2:3), трябва да започне с поздравления за европейските шампиони, които показаха страхотни воля и амбиция, за да преодолеят дефицит от два гола.

От гледна точка на Байерн вчерашната загуба е провал от ранга на финала на Шампионската лига през 1999 г., когато Манчестър Юнайтед ги обърна до 2:1 с два гола в добавеното време.

Всеки толкова класен отбор би трябвало на свой терен да е способен да се възползва от преднината си от 1:0 в гостуването в първия мач, но във вторник Луис ван Гаал стана вторият треньор в историята на Шампионската лига, чийто тим не успя да продължи напред в такава ситуация.

Единственият друг случай е през 1996 г., когато Панатинайкос би Аякс с 1:0 на първия четвъртфинал в Амстердам, но загуби у дома с 0:3.

Холандецът би трябвало да си спомня добре тези мачове, защото именно той водеше Аякс тогава, но сега се озова в другата роля.

В интерес на истината, Байерн изиграха перфектно първо полувреме, в което можеха да вкарат и повече от два гола, но след почивката отпуснаха газта и публиката на "Алианц Арена" онемя.

Сякаш привържениците на домакините разбраха, че техният отбор ще изгуби мача...

И инстинктът им не ги подведе - "червените" изглеждаха като тим, който не знае как да защити преднината си и бяха наказани в края.

Тишината по трибуните и неспособността на Байерн да опази аванс от два гола са ясни индикатори за това, че нещо в клуба не е наред.

Ван Гаал направи много, откакто дойде в Мюнхен през 2009 г., но, за да върви отбора напред, са необходими фундаментални промени в цялостната философия.

"По-лесно е да се защитаваш, отколкото да нападаш", каза холандецът, след като загуби финала на Шампионската лига миналата година от Интер.

Иронията обаче е в това, че снощи неговият тим отново представляваше тъжна гледка отзад!

Десет месеца и два трансферни прозореца по-късно баварците не са добавили никакво качество в защитата си в сравнение с онази вечер на "Бернабеу".

Като е толкова лесно, защо не се научихте?

Тази нова загуба от Интер красноречиво показа, че системата на Ван Гаал не работи в Байерн или поне не и в Шампионската лига.

Ако те бяха прекарали повече време в усъвършенстването си във фаза отбрана, вероятно щяха да продължат на четвъртфинал.

Вместо това, в тренировките си Ван Гаал се фокусира върху контрола на топката и подаванията - несъмнено романтична идея за красива игра, която обаче в наши дни обикновено намира трагичен край.

Всички играчи и ръководители на Байерн носят своята вина за провала вчера, но в най-голяма степен заслугата е на егото на холандеца.

Това его, заради което той на два пъти трябваше да си тръгне от Барселона и заради което не можа да се върне в Аякс.

Явният недостатък на отбора му щеше да му извади очите в миналогодишния финал и въпреки това той не си поиска нова централна двойки защитници през лятото или дори през януари, и видя единственото си тактическо предизвикателство във владеенето на топката.

Ван Гаал продължи да пренебрегва защитните действия на тренировките и е закономерно, че Байерн се брани като отбор от средата на таблицата на Втора Бундеслига!

Луис избра да игнорира най-големия си проблем и във вторник си получи заслуженото.

Дори най-ревностните привърженици на холандския треньор вече са принудени да приемат с облекчение решението на ръководството на клуба да се раздели с него след края на сезона.

Да, тържествената реч на Ван Гаал след спечелването на титлата миналата година от балкона на кметството в Мюнхен не може да бъде забравена, както и многото големи мачове под негово ръководство. Но всички тези спомени, от които косъмчетата по тялото ти настръхват приятно, вече са засенчени от един напълно загубен сезон.

А защо раздялата трябва да се отлага до неговия край? Ван Гаал вече просто няма с какво да навреди повече на Байерн!