1. Владението на топката
Срещу Стоук Сити - 59%
Срещу Уест Бромич - 66%
Срещу Норич - 68%
Срещу Съндърланд - 56%
Срещу Байер - 60%
Както се вижда от статистиката, Челси доминира значително във владението на топката и Вияш-Боаш държи много на контрола на топката. Дали тези проценти са реален показател обаче ще си проличи в сблъсъка с Манчестър Юнайтед в неделя.
2. Изтеглената напред защитна линия
В първите мачове от новия сезон ясно се видя къде се намираше защитната линия на Челси. В повечето случаи играчите бяха позиционирани чак на централната линия. Това се оказа не твърде добър ход, защото противниковите отбори доста често намираха нападателите си зад защитната линия и това създаде доста проблеми. Може би се дължи на факта, че централните защитници не са особено бързи, а и за да заработи тази стратегия, отбраната трябва да има много високо ниво на разбирателство. Все пак на този дефанзивен прийом вероятно ще се усъвършенства, но може да се окаже нож с две остриета. Ще бъде доста интересно дали португалецът ще рискува с изтеглена напред защитна линия и срещу Юнайтед.
3. Разнообразието в атака
Определено Вияш-Боаш използва доста неща, които му носеха успех в Порто. Личи си, че Стъридж ще бъде за Челси нещо като Хълк за Порто. Играч, играещ с ляв крак, но по десния фланг. Това дава шанс за повече включвания в атака на десния бек и по-голямо разнообразие в атаката. На Мата пък му е дадена свободна роля и е буквално навсякъде в нападението. Торес, Дрогба и Анелка ще се конкурират за позицията на централен нападател. Всеки от тях може да започне като титуляр и да реши мача заради своя стил на игра. Възможностите за ротация ще се окажат доста важен фактор, а и никога не е ясно кой ще бъде титуляр.
4. Включването на бековете в атака
В първия сезон на Анчелоти това също бе така, но през 2010/11 незнайно защо италианецът се отказа от този похват. Както стана дума, когато Стъридж навлиза в наказателното поле, се открива пространство за включване в атаката на Босингва, а когато Мата мине в центъра, то Ашли Коул веднага заема неговото място. Това отваря много варианти в атаката, но също така е рисков ход, защото при контраатака на съперника, бековете невинаги могат да се върнат достатъчно бързо и ако халфовете не успеят да покрият техните зони, става опасно.
5. Енергията и скоростта на полузащитниците
Последният фактор, който е от ключова важност. Преди привличането на Мейрелеш отборът имаше проблеми в халфовата линия. Португалецът е много ценно попълнение и още с първия си мач за клуба блесна с изявите си. Рамирес също е много важна част от халфовата линия. Бразилецът има отлична скорост и много бързо превключва от защита в нападение и обратно. Разполага и с добра техника, може би само ударите са слабото му качество. През доста време от мача той остава незабележим и създава впечатление, че играе слабо, но ако се вгледаме в движението му, върши изключително много черна работа за отбора. Франк Лампард започна доста слабо сезона, но въпреки това е важна част от отбора и във всеки момент може да подаде завършващ пас или да вкара гол. Все пак, при по-силен съперник е наложително Оби Микел да играе за по-голяма сигурност в защита.
Като цяло в отбора на Челси има изключително много възможности и Вияш-Боаш се опитва да се възползва максимално от това. Двубоят срещу Манчестър Юнайтед никак няма да е лесен, но със сигурност ще е интересен. Още е рано за предвиждане на стартовия състав, но със сигурност специалистът ще избере най-подходящите играчи и няма да се даде лесно на шампионите.