Допинг на две колела

Пътищата на колоезденето и допинга едва ли някога ще се разделят, но се пресичат твърде често за вкуса на големите спонсори, телевизиите и широката публика. Скандалът с трикратния победител в Тур дьо Франс Алберто Контадор от днес отново хвърли сянка върху морала в този спорт и сякаш невъзможното му изчистване от обвиненията, че всички взимат допинг. Нека си припомним някои от най-големите допинг скандали в историята на Обиколката на Франция, тези, които наистина разтърсиха спорта из основи...

Аферата Festina (1998)

Преди 12 години колоезденото удари дъното, след като в тима на Festina, воден от Ришар Виренк гръмна един от най-големите допинг скандали в историята на Тура. Преди 85-ото издание на състезанието Вили Воет, служител на тима, беше заловен с стотици ампули забранени субстанции - коктейл от амфетамини, кокаин, кофеин, хероин, болкоуспокояващи и стероиди, най-голямото колоездачно състезание беше обявено от световните медии за фарс.

Спортният директор на Festina Бруно Русел призна по-късно, че колоездачите му системно са употребявали допинг, а тимът беше изритан от състезанието.

В същото време Виренк упорито отричаше да има каквото и да е участие в този скандал.
В знак на солидарност с колегите си от Festina, колоездачите спряха състезанието със седящ протест.

В крайна сметка Виренк призна за употребата на допинг и легендарният катерач получи забрана да се състезава 9 месеца.

Флойд Ландис (2006)

93-ото издание на Тура започна зле, след като Ян Улрих и Иван Басо, двама от фаворитите за победата преди старта, бяха изхвърлени от надпреварата заради участието им в "Operacion Puerto".

По-лошото обаче предстоеше - Флойд Ландис, бивш съотборник на Ланс Армстронг в US Postal беше уличен в употреба на допинг, макар и по-късно.

По-малко от 24 часа, след като загуби 8 минути в етап 16, Ландис направи невероятно каране в 199-километровия етап №17 и се доближи на по-малко от 30 секунди от водача в състезанието Оскар Перейро.

Два дни по-късно американецът взе жълтата фланелка и финишира пръв в Париж.

По-късно обаче победата на Ландис в Тура му беше отнета, а той беше изритан от колоезденето.

2007

Два месеца преди старта на състезанието в Лондон, Бярне Рийс, настоящият шеф на тима Saxo Bank и победител в Тура през 1996, призна, че е правил "грешки" в кариерата си, като в тези грешки е влизала и употребата на еритропоетин (EPO).

Година, след като Улрих, звезда №1 на германското колоездене, е изхвърлен от Тура, съотборникът му Патрик Синкевиц дава положителна допинг проба по време на тренировъчен лагер преди старта на състезанието. След тази новина германската телевизия, която има права да излъчва Тура, се отказва да предава надпреварата.

Следва нов удар за организаторите на Тура - Александър Винокуров, лидерът на Astana и също един от фаворитите за победата, остава извън надпреварата, тъй като става ясно, че му е преливана кръв, което също е забранено. Той получава двегодишна забрана да се състезава, а Astana изхвърча от Тура.

Един ден по-късно Кристиан Морели от отбора Cofidis дава положителна допинг проба за тестостерон, а италианският тим се оттегля.

След още 24 часа Михаел Расмусен, лидерът на Rabobank е изваден от състезанието от шефовете на тима, тъй като става ясно, че е пропуснал да се яви на три допинг теста.

До края на 94-ото издание на Тура хванатите с допинг или извадени от отборите си колоездачи стават петима.

Новините

Най-четените