Четвъртият райх вече бавно завладява картата на Европа. Футболната карта. В събота вечер ще забие знамето си триумфално и на Острова, където Третият райх не успя да го стори...
Германия изживява имперско издигане в играта, а финалът Байерн - Борусия на митичния "Уембли" е логичен, заслужен и показателен за състоянието на немския футбол.
Няма по-убедителен финалист през новия век от Байерн. Интрига по пътя към големия мач в елиминациите имаше само срещу Арсенал, и то за няколко минути. Баварците прегазиха лондонския тим с 3:1 като гост, а после допуснаха някак от нищото 0:2 и трепериха в края.
Последваха разгроми над Ювентус (2:0 и 2:0) и Барселона (4:0 и 3:0), а това са убедителните шампиони на Италия и Испания...
Байерн налага доминация, достойна за символите със свастики, вдигнати десни ръце и огромни подредени колони маршируващи войници, познати от една друга епоха около 30-те и 40-те години на миналия век. Разбира се, сравнението е напълно невинно и влиза само в рамките на футбола.
С други думи - Байерн просто гази. За 4 сезона - три финала в Шампионската лига. В първенството този сезон машината на Хайнкес спечели титлата на 6 април, 6 кръга преди края на сезона. Спечели 29 победи от 34 мача. Взе 91 точки, завърши на 25 пред втория (именно Борусия-Дортмунд), вкара 98 гола (по 2,88 на мач) и допусна само 18. Такъв строг тъмничен затвор на останалите 17 тима от Бундеслигата никога не е налаган!
В Шампионската лига мюнхенският танк традиционно бе сила, биеше си, някак всички приемаха това за резонно и традиционн. Докато не дойде размазването на Барса, което наистина бе впечатляващо.
Борусия... Това е истински феномен! Най-скъпият играч в този отбор е 17-милионният Марко Ройс, привлечен миналото лято. Всички останали са взети за жълти стотинки, в сравнение с луксозния състав за стотици милиони на Байерн. Тайната е Юрген Клоп, магьосникът с 2 титли на Германия в предишните две години.
Два чудесни отбора на финал. Но къде е ключът към тази немска революция?
Германският футбол прие поражението си срещу световния преди 11 години, в нощта след финала на мондиала в Япония и Корея. Един раздрънкан и стар Бундестим, носен на ръцете на Оливер Кан и Михаел Балак все пак стигна финал, но... нямаше сили срещу Бразилия. Нямаше ресурс. Свежест и перспектива нямаше.
Това бе началото на новата стратегия. Заработиха академиите за таланти, наблегна се на работата с кадрите, отношенията с властите за базите, преструктуриране на финансовия сектор с невъзможност за поява на еднолични собственици, ангажиране на феновете, маркетинг и мърчандайзинг на високо ниво... Най-голямата икономическа сила на Европа вперган ресурсите си, човешкия си потенциал, и направи най-добре подредената структура на футбол в света. Съобразена и с финансовия феърплей, който изправя косите на британци и италианци, а и на Реал и Барса.
Ако Германия не може, кой ще го направи? "Загиващият" немски футбол от 2002 г. след последната ера на големи играчи и голям Байерн (винаги стълб) с титлата му на Европа от 2001-ва, сега процъфтява. Финал на Евро 2008, полуфинал на световното през 2010-а, полуфинал на Евро 2012... Генерация, бликаща от младост, интернационален темперамент, немска дисциплина и концентрация, умения като на испанците и италианците... Байерн играе трети финал за 4 години. Борусия е торнадото из футболна Европа. Бундестимът е сред фаворитите за титлата догодина в Бразилия.
А Бундеслигата е най-атрактивното за феновете първенство, където стадионите са пълни, мачовете вълнуващи, налагат се млади таланти в отборите и футболът е жив.
Постигнаха го за 11 години. А колко време тази революция ще ги държи на върха... Това не може да се прогнозира.
Знаем само, че първият голям ден на Четвъртия футболен райх е германският финал на "Уембли".
Рекорд по неадекватни метафори и неуместни сравнения.