Омар Момани е може би най-известният футболен карикатурист на планетата. Работи за най-голямата онлайн футболна медия в света – Goal.com, и милиони читатели се дивят на шедьоврите му всяка седмица.
Роден в Йордания, Момани завършва анимация и компютърни науки, защото мечтае да работи по разработката на видео игри. Впоследствие, се усъвършенства на Photoshop и Flash. Работи в аниматорско студио в Йордания, след като завършва, преди да започне да се занимава с футболни карикатури. Мечтае един ден да спечели „Оскар“, но не задължително за филм на спортна тематика.
Умело успява да улови проблемите и успехите на големите и малките отбори, както и на най-известните имена във футболната игра.
„Открих футбола през 1986 година – разказва Момани в интервю за These Football Times. – Баща ми донесе вкъщи списание Newsweek, а на корицата му беше Марадона. На снимката някой го дърпаше за фланелката. Впечатлих се. Попитах баща си: „Кой е това?“ А той ми отговори: „Това е Марадона, най-добрият футболист в света. Марадона!“
След това майка ми ми донесе фланелка и чорапи, на които имаше лика на Марадона. Децата около мен събираха стикери Panini и всеки търсеше този на Марадона.
Започнах да откривам и други футболисти като Зико, Платини и Гулит. Медиите се опитваха да ги сравняват с Марадона, а на мен това ми приличаше като състезание кой е най-мощният супергерой: Супермен, Батман или Флаш. Разбира се, за мен, Марадона беше Супермен, защото тъкмо бе спечелил световната купа, а „Супермен“ 3 беше любимият ми филм тогава.
Смятам се за журналист, или по-точно за разказвач, който разказва новините и историите под формата на карикатури. Опитвам се и да наблегна на елементите, които са ме накарали да се влюбя в играта – като силата, техниката и присъствието на Марадона, стилът на Гулит и сравнението между футболистите.“
Омар е популярен сред съучениците си, които постоянно го молят да им изрисува любимите им супергерои и герои от детските анимации. Но не и сред учителите.
„Никой от учителите ми не приемаше добре рисунките ми и бях наказван за много от тях – продължава Момани. – Много учители ме караха да спра да рисувам, защото било против религията и ме заплашваха, че ще бъда наказан в задгробния живот. Но това не ме спря, защото баща ми ме успокои, че това са глупости.
Първата ми публикувана карикатура беше през 1995-а, мисля че. Бях на 14 г. и баща ми тъкмо бе започнал да издава седмично политическо списание. Възложи ми задача да нарисувам нещо за Ясер Арафат и Ицхак Рабин. Не съм сигурен колко точно ми плати, но аз просто бях щастлив да видя карикатурата си публикувана в списание.
За дете в Йордания е много трудно да мечтае за работа в развлекателния бизнес или като артист, защото не можеш да изкарваш достатъчно, за да си плащаш сметките, а и самата индустрия почти не съществува.“
Работата му позволява да се срещне с някои от големите имена във футбола. Хора като Икер Касияс, Лукаш Подолски и Радамел Фалкао го следват в Twitter и също се радват на карикатурите, както феновете.
„Нямам любим футболист за рисуване, но работя по-лесно с лица с отличителни характеристики: Ибрахимович заради носа му, Фелаини заради косата му като храст и Меси заради брадата му. Не могат обаче да се пренебрегнат арогантността на Моуриньо, самовлюбеността на Роналдо, наивността на Балотели, увереността на Пирло и т.н. Те са персонажи, които задават характера на карикатурата.
Обичам да рисувам Милан и италианския футбол, като цяло, защото него започнах да гледам първо като дете.“ Омар си партнира с Goal от 2010 година, като определя присъединяването към медията като „най-добрия момент в кариерата си“. Преди това планира да започне работа във вестник в Йордания, след което – и в някой голям сайт в Близкия Изток, но благодарение на интернет, днес карикатурите му стигат до милиони.
„Имам много мечти, като например да издам книга с карикатурите си – графичен роман, и късометражни анимационни филми. Мечтая да спечеля „Оскар“, но не задължително за нещо, свързано с футбола.
Съветът ми към по-младите колеги е следният – бъдете търпеливи, успехът няма да дойде веднага. Упражнявайте се всеки ден и четете. Научете се на маркетинг и да използвате социалните мрежи, защото това са най-мощните оръжия да достигнете до света.
Не ви съветвам да мислите за създаването на стил. Просто рисувайте, каквото ви харесва. Учете се, следете любимите си артисти. С практиката, ще дойде и уникалният ви стил. И ако в момента не можете да си намерите работа в бизнеса, не е срамно да работите нещо друго, докато не ви се отвори шанс.“