Всяка година през май агенцията Sportingintelligence публикува изследването си за резултатите от финансовата година в спорта.
Най-интересен е списъкът със заплатите на клубовете, като разбивката е на средно възнаграждение за седмицата (както се плаща в Англия) и за година - популярният начин на подписване на договори в САЩ.
Sportingintelligence пресметна усреднените суми, като някъде има суперзвезди, които с огромните си заплати вдигат и средното число за целия клуб.
Футболът задмина американските спортове, след като допреди 3 години бе далеч зад тях. Цели 8 отбора в топ 10 са футболни, като имената им не са изненада.
Реал, Барса, Манчестър Сити, Юнайтед, Челси, Байерн...
В бейзбола парите не намаляват, просто във футбола се изливат все повече и повече. Най-сериозните увеличения са при клубовете, които редовно играят в Шампионската лига, разбира се.
А в бейзбола, където доскоро първото място бе запазена територия на Ню Йорк Янкис - най-популярният и най-влиятелен клуб, вече има промяна на върха. Най-големите заплати раздава ЛА Доджърс.
Най-отгоре обаче, и то за първи път, е Пари Сен Жермен.
Съвкупност от скъпи звезди, парижкият клуб не жали катарските пари и дава заплати, на каквито и Висшата лига би завидяла.
Любопитно е сравнение между ПСЖ и останалите във Франция. Както и на Байерн с конкуренцията в Бундеслигата. Поне по параграф заплати, тези два клуба трябва да са шампиони на страните си с лекота... Така и стана, и то за втора поредна година.
Задълбочен поглед върху изследването ни дава поводи и да се усмихнем. Наскоро ПСЖ се затрудни в мач с Реймс, където средната седмична заплата е около 11 000 долара. В парижкия супертим е над 174 000.
Но - парите не ритат топка.